Barroso sľubuje bojovať za komunitárnu metódu

Členské štáty si zvolili bilaterálne rokovania namiesto využitia zdĺhavejšej „komunitárnej metódy“, ktorá zahŕňa inštitúcie EÚ, povedal Barroso na konferencii o Lisabonskej zmluve. Tá platí od 1. decembra 2009.

Predseda Komisie konštatoval, že v máji minulého roku konali štáty eurozóny samostatne pri snahách o záchranu spoločnej meny a odmietli návrhy Európskej komisie. Odpoveď na grécku dlhovú krízu riadili Francúzsko a Nemecko spoločným listom a následným hľadaním podpory pre svoje návrhy.

Druhým príkladom je posledný summit z 4. februára, v kde nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy predstavili svoj Pakt pre konkurencieschopnosť.

Barroso síce francúzsko-nemecký pakt podporil, no zároveň tvrdí, že najlepšou zárukou pre zachovanie koherencie iniciatívy je komunitárna metóda, ktorá bude zahŕňať Európsku komisiu ako strážkyňu zmlúv EÚ. Toto je najlepšia garancia proti možným deleniam v rámci Únii, povedal.

Medzivládne "pokušenie" nie je ničím novým, pretože členské krajiny sú pod rôznymi tlakmi, aby sa konali bez konzultácií so svojimi európskymi partnermi, hovorí Barroso. Ako predseda Komisie si ale považuje za povinnosť trvať na inkluzívnejšej metóde, ktorá bude angažovať aj inštitúcie EÚ. O to sa podľa vlastných slov snažil aj na piatkovom summite.

V odpore voči posunu k medzivládnemu prístupu povzbudzoval Barrosa aj Guy Verhofsatd, predseda skupiny liberálov Európskom parlamente (ALDE).

Verhofstadt listom vyzval José Manuela Barrosa, aby prišiel s odvážnym a komplexným balíkom návrhov pre zvýšenie konkurencieschopnosti a riadenia v EU ešte pred marcovou Európskou radou a nechávál voľný priestor Nemecku a Francúzsk. 

V rozhovore s belgickým denníkom Le Soir sa zase komisár pre obchod Karel de Gucht vyjadril, že nová Európska komisia sa stala oveľa politickejšou a „silenejšou“ ako akákoľvek národná vláda. V národnej vláde sa musíte dohodnúť s koaličnými partnermi, zatiaľ čo Komisia rozhoduje väčšinovo.

"Systém práce Komisie sa niekdy nezablokuje", povedal.