Barroso v poslednej bitke o EP

zdroj: http://www.flickr.com/photos/estoniangovernment/3612886385/

José Manuel Barroso už od svojej nominácie lídrami členských štátov bojuje o podporu v Európskom parlamente, ktorú potrebuje na to, aby mohol na čele Európskej komisie stáť ďalších päť rokov. O tom, či bol úspešný sa rozhodne dnes v tajnom hlasovaní v pléne Európskeho parlamentu.

Očakáva sa, že sa mu podarí získať na svoju stranu tesnú väčšinu. V tomto prípade ide o viac ako polovicu hlasov prítomných europoslancov, teda jednoduchú väčšinu. Niektorí však poukazujú na to, že sa mu asi nepodarí získať absolútnu väčšinu. Tú by potreboval, ak by už platila Lisbonská zmluva a ak sa tak v blízkej budúcnosti stane, zníži to jeho legitimitu.

V posednej príležitosti prihovoriť sa poslancom musel Barroso odpovedať na otázky ako „Spíte dobre pri rastúcej nezamestnanosti v Európe?“. Musel tiež obhajovať svoje doterajšie pôsobenie na čele európskej exekutívy, ktoré najmä skupina Zelených nepovažuje za príliš úspešné.

Na Barrosa za posledné dni a týždne v Parlamente útočili z najrôznejších smerov – od kritiky jeho maoistickej minulosti po portugalskej revolúcii v roku 1974 a výčitku, že je „politický chameleón, ktorý sa snaží za každú cenu vyjsť politickým stranám v ústrety až po kritiku, že je údajne „bábkou“ členských štátov.

Nahnevaná reč tela

Počas poslednej debaty v EP dal Barroso nonverbálnou komunikáciou najavo, že niektorí europoslanci zašli vo svojich útokoch priďaleko. Svojim kritikom odkázal, že to čo prezentujú nie je jeho pravdivý obraz, ale skôr jeho karikatúra.

„Myslím si, že škodia Európe. Na jednej strane tvrdíte – chceme silnejšiu Európu, chceme silnejšiu Komisiu, chceme, aby ste sa postavili proti členským štátom, ktoré razia svoje národné záujmy-. Na druhej strane hovoríte – za vás nebudeme hlasovať, znížime váš vplyv, oslabíme vás zoči-voči členským štátom-. Je tu rozpor. Ak chcete silnú Komisiu, ktorá má práva a je iniciatívna pri obhajobe európskych záujmov aspoň ma zvážte. Aspoň to!“, povedal rozrušený Barroso.

Barroso tiež povedal, že sa sám diví, prečo je jediným kandidátom na pozíciu šéfa Komisie. Niekedy vraj rozumie svojim kritikom, keďže ho porovnávajú s ich ideálnym kandidátom. „No nie je tu žiadny ideálny kandidát, pretože taký kandidát by nezískal podporu [od európskych lídrov].“

Výborný advokát Rady

Líder skupiny socialistov a demokratov (SD) Martin Schulz si položil otázku, prečo niekto, kto je tak kontroverzný v Európskom parlamente získal podporu hláv štátov a vlád.

„Myslím si, že odpoveď je jasná. Keby som bol šéfom vlády tiež by som si vybral José Manuela Barrosa. Je vynikajúcim obhajcom pre záujmy Rady. Bolo by ťažké nájsť niekoho lepšieho za posledných päť rokov. Vaša výzva na užšiu spoluprácu s Európskym parlamentom je správna pán Barroso, ale prichádza neskoro“, povedal Schulz.

Skupina SD je v otázke Barrosa nejednotná. Na tlačovej konferencii Schulz povedal, že za návrh nemeckej SPD, aby sa europoslanci zo skupiny SD zdržali dnešného hlasovania o Barrosovi sa vyslovilo 95 poslancov. Proti bolo 43 a piati sa zdržali.