Barroso si pred výročným prejavom robil domácu úlohu

Zdroj: European Council

Neformálne stretnutie pri obede mu malo pomôcť pripraviť sa na diskusiu a reakcie, ktoré ho v pléne Európskeho parlamentu po prejave čakajú. Niektorí poslanci boli napriek tomu presvedčení, že skutočnou motiváciou ich bolo pred diskusiou uchlácholiť.

Podľa informácií EurActiv.com, sa na pracovnom obede zúčastnili len zástupcovia európskych ľudovcov, európskych socialistov, liberálov, zelených a európskych konzeravtívcov a reformistov (najmä britskí euroskeptici). José Manuel Barroso údajne cielene nepozval zástupcov skupiny Európa slobody a demokracie a Európskej zjednotenej ľavice – Nordickej zelenej ľavice.

Zástupcovia pozvaných skupín neboli ich predsedami. Barroso to mal vysvetliť tým, že má mnoho možností diskutovať s predsedami politických skupín, chcel so preto „rozšíriť záber“ partnerov do diskusie.

Pozorovatelia odhadujú, že jadrom jeho prejavu bude pravdepodobne zhodnotenie úsilia, ktoré európske inštitúcie vyvíjajú v boji s krízou.

Práce na vzniku spoločného európskeho bankového dohľadu stále nie sú ukončené. Jeho potrebu mal Barroso ilustrovať anekdotou o bývalom španielskom premiérovi José Luis Zapaterovi. Toho sa vraj raz pýtal na zdravie konkrétnej španielskej banky. „Je to najbezpečnejšia banka na svete,“ mal odpovedať Zapatero. Banka čoskoro zbankrotovala.

Preto, hovorí Barroso, chce mať Komisia istotu, že európske banky sú zdravé.

Veľa sa bude v prejave a pravdepodobne aj v diskusii hovoriť o snahe zabezpečiť pracovné miesta v Európe. Reflektovať bude aj na priority poslancov, ktorými sú napríklad obavy z posilnenie anti-európskych síl v Európskom parlamente po nadchádzajúcich voľbách alebo väčšia propagácia krokov, ktoré EÚ robí.

Zaujímavé bude ako sa Barroso postaví k volaniu po jasnejšom rozdelení právomocí medzi úniu a členské štáty, ktoré zaznieva napríklad z Holandska či z Veľkej Británie. Pravdepodobne prijme kritiku, ktorá hovorí, že EÚ sa zaoberá reguláciou detailov, ako sú typy fliaš olivového oleja.

S najväčšou pravdepodobnosťou toto nebude posledný Barrosov prejav o stave únie. Ten sa chystá predniesť na budúci rok po voľbách do Európskeho parlamentu, pred tým ako sa nová Európska komisia ujme úradu.

Prejav a diskusiu je možné sledovať online od 9:00 hodiny.

Európania chcú rozhodovať o predsedovi Komisie

Z aktuálneho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa realizoval na vzorke 27 600 občanov EÚ, vyplýva, že občania sú ochotnejší prísť k voľbám ak budú mať šancu ovplyvniť výber predsedu Európskej komisie.

Európske politické strany predstavia pred nadchádzajúcimi voľbami do Parlamentu svojich kandidátov na predsedu Európskej komisie.Tento výber a výsledky volieb by mala Európska rada rešpektovať pri svojej nominácii budúceho šéfa európskej exekutívy. 

Z opýtaných až 55 % odpovedalo, že vplyv ich hlasu na výber predsedu Európskej komisie predsedovi Komisie, ich motivuje aby prišli k urnám.

„Značné množstvo ľudí tvrdí, že keď voľby do Parlamentu znamenajú aj voľbu predsedu Komisie, sú ochotnejší voliť“, povedal hovorca Európskeho parlamentu Jaume Dutch pre EurActiv.

Až 70 % opýtaných tiež uviedlo, že by v budúcnosti dali prednosť priamej voľbe predsedu Komisie. Z nich to 31 % z vysvetlilo tým, že by „rozhodnutia EÚ mali väčšiu legitimitu“ a 30 % odpovedalo, že „by to posilnilo demokraciu v EÚ“.

Občania EÚ sú podľa prieskumu najviac znepokojení úrovňou nezamestnanosti, hlavne nezamestnanosťou mladých ľudí. Za najväčšie problémy EÚ ľudia ďalej považujú sociálne nerovnosti a verejný dlh.