Barrosovi asi pomôžu k zvoleniu euroskeptici

Zdroj: Flickr: Members of the European Parliament voting on a resolution during Brussels plenary session, 03 December 2008@European Parliament/Pietro Naj-Oleari

Rozhodnutie liberálnej skupiny v Európskom parlamente, ktorí teraz tvrdia, že „nikdy nepovedali, že sú proti Barrosovi“, posunulo misky váh v parlamentnej matematike v Barrosov prospech.

Barrosovi sa ale pravdepodobne nepodarí získať v hlasovaní 16. septembra kvalifikovanú väčšinu hlasov, tak ako to vyžaduje zatiaľ neratifikovaná Lisabonská zmluva. Podpora druhej najsilnejšej frakcie v EP – európskych socialistov – je prinajlešom otázna a Barrosovi sa tak nepodarí splniť svoje predsavzatie byť zvolený proeurópskou väčšinou, t.j. s podporou mainstreamových strán.

Včera sa v Bruseli na stretnutí Konferencie predsedov politických skupín rozhodlo, že o Barrosovi sa bude hlasovať ešte podľa súčasných pravidiel zmluvy z Nice. Socialisti hlasovali proti a spolu so Zelenými žiadali odklad na dobu po skončení ratifikácie.

Podľa v súčasnosti platných pravidiel stačí na potvrdenie nominácie šéfa Európskej komisie jednoduchá väčšina hlasov poslancov Európskeho parlamentu. Podľa Lisabonskej zmluvy je potrebná absolútna väčšina. Martin Schulz, šéf socialistickej frakcie, tvrdí, že Barroso tak nebude mať podľa Lisabonu legitimitu.

Podľa všetkého bude za Barrosa hlasovať drvivá väčšina skupiny Európskej ľudovej strany (EPP), väčšina euroskeptickej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a liberálov (ALDE). Nie je jasné, koľko dostane hlasov z tábora socialistov. Očakáva sa, že za neho bude hlasovať väčšina portugalských a španielskych poslancov z dôvodu „ibérskej solidarity“ a niektorí z východnej Európy. Francúzski a nemeckí eurosocialisti ho ale pravdepodobne nepodporia, proti budú hlasovať aj zelení, ľavica (GUE/NGL) a nacionalisti (EDR).

Napriek tomu bude mať Barroso pravdepodobne dosť hlasov na preklenutie väčšiny cca 369 hlasov (jednoduchá väčšina z hlasujúcich poslancov).

Na otázku EurActiv-u smerovanú na Martina Schuza, či vie inštruovať členov svojej skupiny v tom, ako budú hlasovať, odpovedal, že nevie. Priznal, že sú v zásade tri skupiny v rámci jeho frakcie – poslanci z vládnych strán, ktorí Barrosa asi podporia, tí čo sú proti nemu a tí, čo sú stále nerozhodnutí. Skupinu sa podľa vlastných slov snaží presvedčiť argumentmi.

Návrh lídra euroliberálov Guy Verhofstadta na Konferencii predsedov, aby sa hlasovalo o Barrosovi ešte raz aj podľa pravidiel Lisabonu (ak vstúpi do platnosti) socialisti podporili, ostané skupiny, vrátane Zelených, ho však zamietli.