Beblavý vyzval Sulíka, aby prestal s protieurópskou politikou

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý. FOTO: TASR/Michal Svítok

Nezaradený poslanec Národnej rady SR a zakladateľ vznikajúcej strany SPOLU Miroslav Beblavý by chcel so SaS a OĽaNO podpísať memorandum k európskej politike.

Zároveň vyzýva šéfa SaS Richarda Sulíka, aby prestal s protieurópskou politikou.

Spoločný proeurópsky postoj

“Ak chceme dať Slovensku skutočne dobrú vládu a alternatívu, nesmieme opakovať chyby. Nesmieme pre európske veci ničiť možnosť skutočnej alternatívy,” vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Beblavý.

Sulíka vyzval Sulíka na ukončenie jeho protieurópskej politiky.

So SaS a OĽaNO by chcel Beblavý podpísať memorandum k európskej politike. “Spoločne by sme zaujali proeurópsky postoj,” povedal Beblavý.

Budúcnosť Slovenska v eurozóne

Memorandum by podľa neho malo obsahovať dve veci. “Na politickej úrovni by malo obsahovať náš spoločný proeurópsky postoj, teda to, že budúcnosť Slovenska vidíme nielen v EÚ a eurozóne. Vidíme ho v spolupráci s vyspelými západoeurópskymi krajinami a nie v odpore k Únii a k jej deštrukcii,” vysvetlil Beblavý.

Strany by si tiež podľa neho mali vydiskutovať rozdielne postoje k niektorým otázkam.

“Mali by sme si ich buď vydiskutovať, dospieť k spoločnému postoju, alebo sa zaviazať, že takéto otázky nebudú prekážkou budúcej spolupráce,” doplnil Beblavý.

Sulík chce spolupracovať

Sulík si vie predstaviť spoluprácu s každou parlamentnou stranou okrem Smeru-SD a Kotlebovou ĽSNS.

“Okrem Smeru a Kotlebu je pre nás každá jedna riadne zvolená strana potenciálny kandidát na spoluprácu,” uviedol s tým, že SaS má dnes najvyšší koaličný potenciál.

Alternatíva voči súčasnej vláde podľa neho existuje. Dodal, že pravica ukazuje schopnosť spolupráce pri voľbách do vyšších územných celkov.

SaS nepotrebuje memorandá

“Existuje veľmi silná alternatíva,” vyhlásil Sulík, ktorý podľa vlastných slov nepotrebuje na spoluprácu podpisovať memorandá.

V súvislosti s výzvou na ukončenie protieurópskej politiky zdôraznil, že pre neho je členstvo Slovenska v EÚ kľúčovým záujmom. Ale na prvom mieste má záujem ľudí.

“Členstvo SR v EÚ je naším kľúčovým záujmom. Buďme členmi, buďme v eurozóne, Schengene, som za. Ale ako prvé majme na zreteli záujmy Slovenska,” dodal Sulík.