Belgické bezvládie pomôže Lisabonu

zdroj: TASR

„V Belgicku máme sotvakedy zostavenú vládu do 10 dní. Javí sa to ako nereálna úloha“, hovorí v rozhovore pre EurActiv belgický štátny tajomník ministerstva pre európske záležitosti Olivier Chastel.

Podľa jeho slov je skôr pravdepodobné, že Belgičania budú mať novú vládu niekedy v septembri. Ich predsedníctvo EÚ sa však začína už 1. júla. Dva týždne pred tým sa v krajine konajú predčasné voľby.

Výsledok volieb by nemal mať žiadny vplyv na program predsedníctva, pretože všetky jeho aspekty aj logistika už boli dohodnuté medzi viacerými politickými stranami. Definitívne bude schválený až16 júna, teda len tri dni po voľbách a akákoľvek koalícia vznikne, bude s ním musieť pracovať.

V každom prípade bude belgický premiér a belgický šéf diplomacie sedieť za Hermanom Van Rompuyom (bývalým belgickým premiérom) a Catherine Ashtonovou, ubezpečuje Chastel. „Obaja budú mať plnú zodpovednosť za svoju oblasť pôsobnosti“. Belgické predsedníctvo teda plánuje ustúpiť a implementovať „Lisabonskú zmluvu, celú Lisabonskú zmluvu a nič než Lisabonskú zmluvu“.

„Tí, čo sa zvyknú tlačiť dopredu – hlava štátu, v našom príapde premiér a minister zahraničných vecí“ budú menej viditeľní, hovorí štátny tajomník. Dokoná sa tak prechod na zamýšľaný scenár podľa Lisabonskej zmluvy.

Počas trvajúceho španielskeho predsedníctva funguje prechodný spôsob, kedy bolo dohodnuté, že sa o „miesto na slnku“ Herman Van Rompuy a Catherine Ashtonová ešte stále delia so španielskym premiérom J.R. Zapaterom a jeho ministrom zahrančia Josém Á. Moratinom. Ako dôvod sa uvádzalo, že Španieli sa v neistote okolo ratifikácie Lisabonu pripravovali na klasické predsedníctvo podľa zmluvy z Nice.