Belgicko ešte netreba pochovávať

zdroj: flickr, autor: Redvers

Napriek nedávnemu kolapsu koaličných rokovaní medzi flámskymi a frankofónnymi stranami je stále možné ich priviesť späť za rokovací stôl, povedal Faniel. „“Vzhľadom na to, že dvaja predsedovia parlamentu a jeden predseda senátu sú zo Socialistickej strany a flámskej nacionalistickej N- VA strane, sú títo víťazi volieb nútení pracovať ruka v ruke,“ dodal analytik. Uviedol tiež, že v tomto ohľade všetkých sedem strán naďalej spolupracuje a rokovania teda nebudú začínať „opäť od nuly“.

Navyše sa už podarilo zaznamenať významný pokrok, keď sa určité právomoci previedli na „federálne“ úrady. Podľa Faniela sú najrozporuplnejšími oblasťami, ktoré vytvárajú najviac napätia a brzdia podpis koaličnej zmluvy otázka rozdelenia volebného obvodu okolo hlavného mesta Belgicka a riešenie jeho budúceho financovania. „Brusel, kde 35 tisíc ľudí neplatí dane, jednoducho nemôže zaplatiť svoje výdavky 500 miliónov eur ročne na univerzitné vzdelávanie,“ poznamenal analytik.

Faniel zároveň uviedol, že hoci sa názor belgickej verejnosti od posledných volieb významne spolarizoval, nemusí ísť nutne o signál, že ľudia si žiadajú rozdelenie krajiny. „Približne 43 až 47 percent flámskych obyvateľov volilo strany, ktoré sa nazývajú separatistické, ale prieskum ukazuje, že témy, ktoré ich najviac zaujímali boli sociálneho, ekonomického, niekedy dokonca až xenofóbneho rázu, ale neboli nutne o nezávislosti,“ dodal a uviedol: „Strany volajúce po odtrhnutí sa teda dostali na politickú scénu bez toho, aby si boli istí, že to je to, čo ich voliči skutočne chcú“.

Podľa neho je otázka rozdelenia krajiny na stole už nejaký čas, ale „veci sú obzvlášť komplikované v Bruseli vzhľadom na prítomnosť Flámov a európskych inštitúcií,“ povedal Faniel a priznal, že práve hlavné mesto je jedným z kľúčových faktorov, ktorý bráni rozdeleniu krajiny.

Rozhovor s Jeanom Fanielom vo francúzskom jazyku si môžete prečítať tu.