Belgicko prelomilo politickú krízu, má rozpočet

zdroj: flickr, autor: Redvers

Podľa niektorých schválením rozpočtu podarilo predísť katastrofe. Krajina by sa tak vplyvom tlaku zo strany trhov a hrozby finančných sankcií na európskej úrovni pomaly dostáva z najdlhšej vládnej krízy v histórii.

Šesť politických strán zapojených do rokovaní o zostavení vlády sa v nedeľu (27. novembra) konečne dohodlo na rozpočte na rok 2012 po tom, čo ratingová agentúra Standard & Poor’s zhoršila výhliadky krajiny z AA na AA+, pričom výnosy z 10-ročných vládnych dlhopisov sa v sobotu (26.novembra) priblížili 6 percentám. Európska komisia navyše Belgicku pohrozila pokutou vo výške 700 miliónov eur v prípade, ak do polovice decembra tohto roku neprijme potrebné potrebné opatrenia na zníženie verejného dlhu.

„Ide o jednu z najdôležitejších fiškálnych konsolidácií od druhej svetovej vojny…predstavíme zodpovedný a prísny rozpočet na rok 2012,“ uviedol hlavný vyjednávač Di Rupo, ktorý sa pravdepodobne stane aj budúcim premiérom krajiny. Dodal, že koaličné strany sa dohodli na ušetrení viac ako 11,3 miliardy eur, pričom tento proces by sa mal začať práve budúci rok.

Výzva k národu

Líder valónskych socialistov Di Rupo prehovoril vo francúzštine aj holandštine k odborom a občanom naprieč Belgickom, aby podporili konsenzus dosiahnutý medzi holandsky a francúzsky hovoriacimi stranami- socialistami, liberálmi a kresťanskými demokratmi. Uviedol, že „úsilie vlády a parlamentu“ nestačí na prekonanie rozporov. „Musíme si spoločne vyhrnúť rukávy, aby sme krajinu dostali z krízy,“ povedal Di Rupo a dodal, že politické strany dúfajú vo vytvorenie vlády už tento týždeň.

Podľa jeho slov sa strany dohodli na rozpočte, ktorého miera deficitu by mala budúci rok dosiahnuť 2,8 percenta HDP, čím by krajina dosiahla dostatočnú úroveň na to, aby spĺňala Maastrichtské kritériá. To by jej zároveň malo umožniť v rokoch 2013 a 2014 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.

Belgicko sa tiež chystá na zamestnaneckú a penzijnú reformu. Súčasný vek odchodu do dôchodku síce ostane na úrovni 65 rokov, no minimálny vek odchodu do dôchodku sa zvýši na 62 rokov do roku 2016. Kontroverzná politika indexácie miezd síce ostane, avšak dôjde k revízii regulácie, podľa ktorej dostávajú nezamestnaní určité percento svojho bývalého platu bez časového obmedzenia, proti čomu namietala najmä flámska časť obyvateľstva.

Belgicku sa v súčasnosti už podarilo prekonať svoj rekord v období bez vlády. Už 8.októbra tohto roku sa pritom vyjednávači z ôsmych politických strán, vrátane Zelených, zastupujúcich flámsku ako i valónsku časť, dohodli na niektorých zmenách v krajine. Podľa dohody by tak mali mať dva hlavné regióny Belgicka- Flámsko a Valónsko- viac právomocí, vrátane možnosti zvýšenia daní vo svojich oblastiach, čo ešte viac posilňuje ich autonómiu.

Postoje

Podpredseda Komisie a eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn privítal dohodu ohľadom belgického rozpočtu slovami: „Vítam dohodu…a jej opatrenia na podporu belgického federálneho rozpočtu, prijaté za cieľom znížiť všeobecný vládny deficit na 2,8 percent HDP v roku 2012 tak ako to odporúčala Rada EÚ a vydláždiť cestu konsolidácii v rokoch 2013 a 2014.“

Odchádzajúci predseda strany PES v Európskom parlamente Poul Nyrup Rasmussen pogratuloval dvom belgickým socialistickým stranám (PS a SpA) slovami: „Belgickí socialisti vedení v rokovaniach Eliom Di Rupom ostali na svojej ceste absolútne bez zaváhania verní svojmu záväzku dosiahnuť silné sociálne štandardy, zdravé verejné financie a trvalo udržateľný hospodársky plán pre Belgicko.“

Nový predseda PES a bývalý bulharský premiér Sergej Stanišev uviedol: „Prelom v Belgicku je súčasťou nového trendu progresívnych politík v Európe. Ľudia sa dožadujú zmeny od neúspešných konzervatívnych politík. Belgicko sa dnes vybralo progresívnym smerom. Čoskoro to bude európsky smer.“