Belgický premiér: Krajiny V4 by už nemali byť v Schengene

Cez víkend v Budapešti proti Orbánovej politike protestovali tisíce. [EPA-EFE/Balazs Mohai HUNGARY OUT]

Belgický premiér Charles Michel si myslí, že krajiny Európskej únie, ktoré nevykazujú žiadnu solidaritu v debate o riadení migrácie, by mali prehodnotiť svoje miesto v schengenskom priestore.

Charles Michel to uviedol počas piatkového (14. decembra) vyhlásenia pre novinárov na európskom samite, ktorý v tejto otázke nedosiahol žiadny pokrok.

„Tým, že neustále, opakovane a systematicky odmietajú prejavovať minimálnu solidaritu, otvárajú tieto krajiny automaticky politickú diskusiu o schengenskom priestore a v skutočnosti otvárajú aj otázku vlastného miesta v ňom,” povedal Michel počas tlačovej besedy.

„Tento názor je podporovaný čoraz väčším množstvom ľudí okolo stola,“ povedal.

Hoci belgická vláda prišla pre Marakéš o väčšinu v parlamente, premiér na konferenciu OSN odcestoval

Najväčšia strana v belgickej koalícii opustila vládu premiéra Charlesa Michela po tom, ako parlament odhlasoval podpísanie Globálneho kompaktu o migrácii. Liberálny premiér už do Maroka dorazil a spolu so 163 lídrami krajín z celého sveta text kompaktu podporil.

Maďarský premiér Viktor Orbán, najslávnejší z predstaviteľov antiimigračnej pozície štyroch krajín Vyšehradu povedal novinárom, že debata o migrácii bola búrlivá. Rovnako potvrdil, že posledný pokus o nastolenie pravidiel o riadení migrácie, zlyhal.

Domáce starosti

Obaja premiéri hrajú o veľa aj pred svojim domácim publikom, a preto je treba vnímať ich výroky aj s týmto ohľadom. Belgičan Michel prišiel o väčšinu v parlamente po tom, ako jeho koaličný partner, strana NVA, odišiel z koalície pre podpis Marakéšskej deklarácie. Voľby sa budú v krajine konať už budúci rok.

Orbán, ktorý v Maďarsku vládne neohrozene od roku 2010, potrebuje obnoviť dôveru obyvateľstva v jeho politiku. V súčasnosti totiž čelí obrovským protivládnym protestom, ktoré vypukli ako reakcia na takzvaný „otrocký zákon“.  Na jeho základe môžu spoločnosti požadovať od zamestnancov až 400 hodín nadčasov počas jedného roka a odsunutie platenia mzdy za nadčasy až o tri roky. Cez víkend v Budapešti demonštrovali tisíce odporcov zákona aj premiéra.

Minulotýždňovému samitu sa nepodarilo dosiahnuť žiaden pokrok nielen v otázke migrácie, ale v skutočnosti v žiadnom bode programu.

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker vyjadril poľutovanie nad tým, že Únia bola nútená opustiť dve zo siedmich dohôd, potrebných na dosiahnutie reformy EÚ v oblasti azylu v dôsledku odporu členských štátov.

Päť nekontroverzných návrhov je kvalifikačné nariadenie, smernica o podmienkach prijímania, nariadenie o európskej azylovej agentúre, nariadenie Eurodac a rámcové nariadenie o presídľovaní v rámci Únie.

Kontroverznými sú nariadenie o azylovom procese a samotné Dublinské nariadenie.