Belohorská: “Ja by som tlačový zákon stiahla!”

Pozadie:

Diskusné fórum Lisabonská zmluva – Zmluva pre Európu 21. storočia zorganizovali Zastúpenie Európskej komisie v SR a Informačná kancelária Európskeho parlamentu v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave. Na diskusii na akademickej pôde sa zúčastnili prezident Ivan Gašparovič, predstavitelia Národnej rady SR, vlády, europoslanci, komisár Ján Figeľ, členovia diplomatických zborov, mimovládnych organizácií a študenti.

Otázky:

Lisabonská zmluva patrí medzi najdôležitejšie a zároveň najkontroverznejšie témy súčasnej Európy. V priebehu diskusie sa striedali názory, ktoré označovali zmluvu za kľúčový dokument k väčšej transparentnosti a efektívnosti EÚ s rečníkmi, ktorí upozorňovali na zbytočné a nebezpečné prenášanie národných kompetencií do Bruselu a prechod EÚ k viac federatívnemu zväzku.

“Neprijať Lisabonskú zmluvu by bol gól do vlastnej brány,” vyhlásil prezident republiky Ivan Gašparovič, pod ktorého záštitou sa fórum konalo. Odmietol obavy euroskeptikov, ktorí poukazujú na tendenciu EÚ federalizovať sa. Prezident je presvedčený, že namiesto úvah o strate národnej suverenity by sa členské štáty mali skôr snažiť hľadať spoločnú reč a vzájomne výhodné riešenia: „Platnosť Lisabonskej zmluvy je aj v našom záujme.“

Ivan Gašparovič nepriamo kritizoval opozíciu za jej postoj k hlasovaniu o Lisabonskej zmluve v NR SR, ktoré podmienila zmenami v tlačovom zákone. „Nie som rád, že rozhodovanie o Lisabonskej zmluve je predmetom sporov,“ vyhlásil prezident. Zdôraznil, že ak má opozícia problém s nejakým zákonom, mala by využiť demokratické postupy, ktoré sú definované v ústave: podpis prezidenta, podanie na Ústavný súd alebo Európsky súdny dvor.

Aktuálnu tému ohrozenej ratifikácie najviac rozvinula poslankyňa Európskeho parlamentu Irena Belohorská. „Opozícia je ochotná obetovať meno a povesť Slovenska,“ komentovala odhodlanie opozičných strán nezúčastniť sa na hlasovaní o zmluve, ak koalícia neurobí žiadané zmeny v tlačovom zákone. Situáciu však považuje za veľmi vážnu a preto vyslovila osobné odporúčanie koalícii: „Asi by som stiahla tlačový zákon, aj keď ho Slovensko potrebuje.“

Z opozičných strán bola na diskusii prítomná len europoslankyňa Anna Záborská. Jej materská strana KDH však nie je, na rozdiel od zvyšku opozície, pozitívne naklonená reformnej zmluve EÚ. Anna Záborská je presvedčená, že zmluva neopodstatnene posúva úniu viac k federatívnemu usporiadaniu, kde budú malé štáty „mocensky oslabené.“ Vďaka novému systému hlasovania budú mať veľké štáty „lepšiu možnosť presadzovať svoje záujmy a blokovať návrhy, ktoré im nebudú vyhovovať.“ Jej stanovisko podporil Ondrej Dostál z Konzervatívneho Inštitútu, ktorý Lisabonskú zmluvu označil za „excelentný príklad manipulácie.“

Opačný postoj prezentoval člen Európskej komisie Ján Figeľ: „Integrácia nie je asimilácia, ale participácia,“ zdôraznil komisár. Pripomenul, že zúčastňovať sa na európskom projekte, ktorý je v svetových dejinách ojedinelý, si vyžaduje byť aktívny a chápať chápať jeho súvislosti. „Žiadna zmluva nie je ideálna, ale keď dominuje právo a nie sila, malým (štátom) sa darí,“ vyhlásil Ján Figeľ na adresu Lisabonskej zmluvy.

Potrebu čo najrýchlejšie schváliť zmluvu v Národnej rade zdôraznil podpredseda vlády Dušan Čaplovič. „Ak sa EÚ nebude zjednocovať, nedokáže byť silným hráčom na globálnej scéne.“ Lisabonskú zmluvu označil za správnu cestu a je presvedčený, že sa vďaka nej každý môže cítiť ako víťaz. „Byť mimo Európy je tragédia, byť v Európe je víťazstvo,“ vyhlásil vicepremiér.

Radovan Geist z internetového portálu EurActiv.sk povedal, že Lisabonská zmluva určite nerieši všetky problémy Únie, najmä nutnosť efektívnejšieho prijímania rozhodnutí v oblastiach spoločného záujmu, no vytvára pre ich riešenie lepší rámec, než súčasný zmluvný základ.

Osud úspešnej ratifikácie zmluvy na Slovensku zostáva neistý. Premiér Robert Fico v nedeľu v diskusnej relácii televízie TA3 potvrdil, že o Lisabonskej zmluve sa bude hlasovať ešte na aktuálnej schôdzi NR SR. Počíta s tým, že opozícia si nedovolí „hodiť cez palubu“ celú Európsku úniu. Potvrdil tiež, že žiadny reparát v prípade neúspešného hlasovania nie je možný. Opätovné hlasovanie o zmluve ústava nepovoľuje. „Keby sa stala taká tragédia, vláda bude musieť vyvodiť z toho politické dôsledky.“ Nespresnil však ich konkrétnu podobu.


Článok bol pripravený v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu.