Benita Ferrero-Waldner ide za saharským slnkom

Doterajšia komisárka a niekdajšia rakúska ministerka zahraničia bude 28. apríla členmi valného zhromaždenia povolaná do dozornej rady Munich Re, oznámil včera poisťovací gigant.

Ferrero–Waldner bola od roku 2004 eurokomisárkou pre vonkajšie vzťahy a európsku politiku susedstva v prvej Barrosovej Komisii.

Munich Re vedie konzorcium, ktoré od minulého roka plánuje projekt DESERTEC. Cieľom projektu je vyrábať solárnu enegiu pre EÚ v severnej Afrike. Európska komisia projekt podporila polticky a bude pripravovať regulačný rámec pre dovoz energie z obnovietľných zfrojov do EÚ. (Slnečná energia zo Sahary)

Pri spúštaní projektu DESERTEC v lete minulého roka sa hovorkyňa komisárky Ferrero-Waldner pre EurActiv.de vyjadrila o projekte pozitívne. Podľa nej projekt pomôže pri rokovaniach s krajinami severnej Afriky a užitočný bude aj výskum možností využívania solárnej energie v regióne Stredozemého mora.

Na európskej úrovni téma rezonuje. Nový komisár pre energetiku Günther Oettinger počas vypočutia v Európskom parlamente povedal, že DESERTEC predstavuje pre Afriku "úžastnú príležitosť". Či a ako Ferrero-Waldner využije svoje kontakty v Komisii na podporu DESERTEC-u, je nateraz len špekuláciou.

Dozorná rada Munich Re nebola prvou voľbou bývalej komisárky. Opätovnú nomináciu do EK sa jej získať nepodarilo, napriek tomu že Barroso žiadal od národných vlád najmä ženy. Nevyšla ani druhá želaná možnosť  – snaha o zisk postu generálnej tajomníčky agentúry OSN UNESCO v Paríži. Šéfkou agentúry OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru sa namiesto nej stala bulharská diplomatka Irina Boková. Jej nominácia tiež nebola úplne bez kontroverzie, keďže jej niektorí nevedia zabudnúť, že jej rodina patrila k nomenklatúre v komunistami ovládanom Bulharsku a nedištancovala sa od prenasledovania odporcov režimu.