Berlín zasiahla Obamamánia

Len 46-ročný demokratický senátor sa v Nemecku teší mimoriadnej obľube. Podľa prieskumov by ho jasná väčšina Nemcov rada videla v Bielom dome. „Prišiel som do Berlína ako mnoho mojich krajanov predomnou“, vyhlásil Obama. V Berlíne mal pamätné vystúpenie prezident USA Ronald Raegan v júni 1987, v ktorom pred Brandenburskou bránou vyzval na strhnutie Berlínskeho múru. Ešte v roku 1963 navštívil Berlín John F. Kennedy a vyslovil jednoduchú a nesmrteľnú vetu: „Ich bin ein Berliner“.

Barack Obama, sledujúc slávnu líniu jeho predchodcov, ktorí už ale v prezidentskom kresle sedeli, keď zavítali do tohto mesta, začal svoj príhovor vyznaním Berlínu ako symbolu slobody. „Naše partnerstvo v skutočnosti začalo v lete pred šesťdesiatimi rokmi, keď prvé americké lietadlo pristálo na letisku Tempelhof“, pripomenul letecký most, ktorým bolo mesto počas blokády zásobované. Využil aj vetu ďalšieho známeho Berlínčana: „Národy sveta – pozrite sa na Berlín“, ako to povedal už Ernst Reuter, primátor Berlína v časoch blokády (1948 až 1949) pred 300 tisíc ľudmi.

Polhodinové výstupenie demokratického kandidáta si prišlo do berlínskeho parku Tiergarten vypočuť 200 000 ľudí. Akokoľvek sa Obama snažil oddeliť príhovor v Berlíne od svojej predvolebnej kampane, analytici sa zhodujú, že svojím európskym vystúpením sa snaží napraviť imidž neskúseného v zahraničnej politike. „Nehovorím k vám ako prezidentský kandidát, ale ako svetoobčan“, povedal. Obamov protikandidát, republikán John McCain tiež ukázal svoje slabiny v zahraničnopolitickej oblasti, keď sa nedávno s novinármi podelil o informáciu, že ho znepokojujú kroky, ktoré Rusko podniklo voči Československu. Obama bol naspoledy v Európe pred štyrmi rokmi, keď sa zastavil v Londýne cestou z Ruska.

„Názor, že Amerika je súčasťou toho, čo sa vo svete pokazilo, skôr než súčasťou riešenia sa stal veľmi bežným. V Amerike sú zase hlasy, ktoré popierajú význam Európy pre našu bezpečnosť a našu budúcnosť. Oba názory sa mýlia.“ Takto načrtol rozpory vo vzájomom vnímaní Ameriky a Európy. „Amerika nemá lepšieho partnera než Európu“, ubezpečil davy. „Viem, že moja krajina nie je perfektná, niekedy máme ťažkosti splniť sľuby slobody a rovnosti pre všetkých našich ľudí“, pripustil chyby senátor.

Prvou zdieľanou úlohou je podľa Obamu vyriešiť spoločný problém bezpečnosti. „Amerika nemôže riešiť bezpečnosť sama. Obyvatelia Afganistanu potrebujú vaše vojská a naše vojská“, vyzýval Európanov na väčšie angažovanie sa. Nemecká kancelárka Merkelová ešte pred jeho vystúpením s Obamom hovorila práve o limitovaných možnostiach Nemecka urobiť v Afganistane viac. „V tomto storočí potrebujeme silnú Európsku úniu, ktorá prehĺbi bezpečnosť a prosperitu na tomto kontinente“, odkázal.

Obama potešil zástancov otvárania svetových trhov: „Obchod je základným kameňom nášho rastu a globálneho rozvoja. Nebudeme ale schopní udržať tento rast ak bude len k prospechu niektorých a nie mnohých. Teraz je ten moment pre obchod, ktorý je voľný a férový ku všetkým“.

Spomenul aj otázku boja proti klimatickým zmenám, kde chce na rozdiel od súčasnej administratívy zaujať flexibilnejší postoj. „Ako sa tu rozprávame, autá v Bostone a Pekingu roztápajú ľadovú pokrývku v Arktíde, okrajujú z pobrežia v Atlantiku a prinášajú sucho na farmy v Kansase a Keni.“

Podľa nemeckých komentátorov sa prejav a rétorický štýl demokratického kandidáta Nemcom páčil, pretože svojich politikov považujú za nudných a nevýrazných. Obamu často porovnávajú s J.F.Kennedym, pre jeho mladý vek a nesúlad s predstavou, že americký prezident musí byť WASP (white anglo-saxon protestant) – biely, anglo-saského pôvodu, protestant. O paralelách a rozdieloch hovorí v interview pre EurActiv.sk americký profesor John Higley, ktorý na slovensku prednášal v rámci projektu Excelentná univerzita.

V rámci európskeho turné Obama ešte pocestuje do Paríža, kde sa stretne s Nicolasom Sarkozym, ktorý je považovaný za najproamerickejšieho prezidenta akého „grand nation“ kedy mal. Odtiaľ sa pred odletom domov ešte zastaví v Londýne. Francúzsko aj Veľká Británia neboli podľa americkej tlače odvolávajúcej sa na zdroje blízke Obamovmu tímu, celkom spokojné s tým, že si za ťažisko svojej cesty vybral Berlín. Toto rozhodnutie vysveľujú spomínané zdroje tým, že Obama považuje Merkelovú v súčasnosti za najsilnejšieho lídra v Európe.