Berlínsky múr, symbol Železnej opony, padol pred štvrťstoročím

Zdroj: TASR/AP

Podľa odhadov sa nedeľňajších osláv v Berlíne zúčastnilo viac ako milión ľudí. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že tento deň ukázal ako sa dokážu „meniť sny na skutočnosť“.

Táto udalosť z konca 80-tych rokov bola podľa agentúry Reuters asi najjasnejším signálom konca Studenej vojny.

Aj keď hlavné oslavy sa konali v nedeľu, už od piatka sa Berlínom tiahla pätnásť kilometrov dlhá „hranica svetla,“ ktorú tvorilo približne osemtisíc balónov. Tie boli rozmiestnené na miestach, kde stál pôvodne múr. Vypustili ich počas nedeľňajších osláv, pričom mali symbolicky ukázať zmiznutie steny rozdeľujúcej Európu.

Triumf ducha

Merkelová, mladá fyzička v komunistickom východnom Berlíne, ktorá sa prvýkrát nadýchla slobody 9. novembra 1989, vo svojom príhovore vyzdvihla silu nátlaku spoločnosti, ktorý spôsobil pád múru. Podľa slov kancelárky by si na túto udalosť mali ľudia pamätať ako na triumf ľudského ducha.

Merkelová poukázala na to, ako sa môžu sny meniť na skutočnosť. „Táto udalosť nám ukázala, akú máme moc ovplyvňovať svoje osudy a robiť veci lepšími. Toto je odkaz padnutého múru,“ povedala pri jeho pamätníku na Bernauer Strasse.

Podľa Merkelovej pred 25 rokmi vyhrala sloboda nad otroctvom. „Je to odkaz pre dnešok a budúcnosť, že ľudia dokážu zbúrať múry diktátorov, násilia a ideológie,“ dodala kancelárka.

„Sme najšťastnejší ľudia na svete, odkedy ste dali dole Berlínsky múr,“ povedal pri vypustení prvých balónov primátor Berlína Klaus Wowereit. „Nikto a nič nemôže stáť slobode v ceste“, dodal.

Po príchode bývalého sovietskeho lídra Michaila Gorbačova prítomný dav zaburácal. Nemci vnímajú Gorbačova ako človeka, ktorý umožnil pád Berlínskeho múru. Bývalý sovietsky líder však v súvislosti s krízou na Ukrajine varoval pred vznikom novej Studenej vojny.

9. november

Dátum 9. november sa nespája len s pádom Berlínskeho múru, pripomenula Merkelová. 9. novembra 1918 vznikla prvá nemecká republika (Weimarská republika, pozn. red.) a o dvadsať rokov neskôr došlo ku pogromu na Židov, ktorý vďaka rozbitým výkladom židovských obchodov je známy aj ako „krištáľová noc.“

„Bol to dátum nemeckej hanby,“ povedala kancelárka. „Na 25. výročie pádu múru necítim len radosť z 9. novembra 1989, ale aj zodpovednosť za nemeckú históriu,“ dodala.

Svet sa pozerá na Berlín

Na odkaz Berlínskeho múru sa nespomínalo len v Nemecku. Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vyzval pápež František pred desaťtisícmi ľudí, aby padli aj ďalšie múry. „Kde je múr, tam sa uzatvárajú srdcia. Potrebujeme mosty, nie steny,“ dodal pontifik.

Rozdelenie stále pretrváva

Berlínsky múr rozdeľoval nielen Berlín, ale aj svet od 13. augusta 1961. Výstavbou múru chceli vtedajšie východonemecké elity zamedziť útekom svojich občanov do západného Berlína. Počas jeho 28 ročnej histórie zomrelo pri pokuse o útek najmenej 138 ľudí, ďalší skončili vo väzení.

No aj napriek pádu múru, následnému zjednoteniu Nemcov a napumpovaniu dvoch triliónov eur do bývalého východného Nemecka, ostáva krajina rozdelená vo viacerých ukazovateľoch.

Voličské správanie vo východnom Berlíne a východnom Nemecku je iné ako vo zvyšku krajiny, rovnako je stále viditeľný rozdiel vo výška príjmov medzi východom a západom. Ak sa pozrieme na nezamestnanosť, tá je vo východnej časti dvakrát vyššia ako v pôvodnej spolkovej republike.

„Štyridsať rokov rozdelenia zanechalo svoje stopy,“ povedal Kai Arzheimer, politológ z univerzity v Mannheime. „Rozdiely sa môžu postupne zmenšovať, avšak pôjde to oveľa pomalšie ako si to ktokoľvek predstavoval pred dvadsiatimi piatimi rokmi,“ uzavrel.

Reuters/EurActiv.com