Berlusconi je späť a v parlamentných voľbách môže zvíťaziť

Štvornásobný taliansky premiér Silvio Berlusconi. FOTO: Twitter/Eurosport

Bývalý taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi včera, 17. septembra predstavil priority svojej najnovšej politickej agendy. Ako líder strany Forza Italia (Taliansko vpred) v nadchádzajúcich marcových parlamentných voľbách pomýšľa na popredné priečky.

Počas nedeľňajšieho mítingu stredopravej strany Berlusconi sľuboval významné daňové škrty a seba prezentoval ako umierneného pro-európskeho politika.

Forza Italia podľa posledných predvolebných prieskumov v Taliansku predbehla všetky ostatné politické strany. Sám bývalý premiér však kvôli obvineniam z daňových podvodov nemôže byť straníckym kandidátom.

Čítajte aj: Taliansko počúvlo Komisiu, chystá škrty

Berlusconi: So súdom alebo bez, v kampani budem

Po tom, ako sa v roku 2011 prevalil najprv sexuálny a neskôr daňový škandál má Berlusconi od roku 2013 zakázané obsadiť akúkoľvek politickú funkciu. Verí však, že Európsky súd pre ľudské práva tento zákaz zruší už v novembri.

„Očakávam, že Európa úplne očistí  moju česť… Ale so súdom alebo bez súdu, sľubujem vám, že sa volebnej kampane zúčastním,” povedal štvornásobný premiér.

Čítajte aj: Taliansko má novú vládu, Renzi pripravuje návrat

Strana, s ktorou bývalý premiér vstupoval do politiky pred dvadsiatimi rokmi sa po rozpade koalície Ľud slobody opäť stáva v Taliansku hitom.

Od roku 2007 tvorila Forza so stranou Národného spojenectva jednu, do roku 2013 vládnu stranu. Berlusconiho mediálne impérium, ako aj politická kariéra začali upadať v roku 2011 po sexuálnom škandále a rozsiahlych súdnych procesoch.

Finančník a mediálny magnát sa na politickej scéne opäť vynoril tento rok. Spoločne s tradičnými pravicovými partnermi zo Severnej ligy a Bratmi Talianska má podľa prieskumov až 35 percentnú podporu. Blok je dnes najsilnejším subjektom, ktorý sa do budúcoročných parlamentných volieb v krajine plánuje zapojiť.

Umiernený pro-Európan

„Pre strednú pravicu predpovedáme veľké víťazstvo,“ povedal počas prejavu 81-ročný Berlusconi.

Zatiaľ čo jeho spojenci opakovane kritizovali Európsku úniu, bývalý premiér uviedol, že chce viac a nie menej Európy, pričom požaduje spoločnú obrannú, zahraničnú, priemyselnú a fiškálnu politiku.

„Nemyslím si, že by sme mohli opustiť euro,” povedal, pričom ďalej zdôraznil, že mnohé strany s blížiacimi sa voľbami upúšťajú od proti-európskej rétoriky.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/talianska-ekonomika-rastie-francuzska-nezamestnanost-klesa/

Berlusconi odmieta šance stredoľavých strán, nakoľko podľa neho je sila ľavice je v celej Európe na ústupe.

V nedeľnom prejave tiež komentoval Hnutie piatich hviezd, anti-systémovú stranu s podporou tesne pod 30 percentami. Budúci víkend by hnutie malo za svojho lídra zvoliť 31-ročného Luigiho Di Maioa. Berlusconi ho označil za „malý politický meteorit“, ale aj neskúseného politika.

Zdôrazňujúc vlastné dlhoročné skúsenosti v podnikaní a politike, povedal, že chcel uzavrieť dohodu s diablom, aby mu odobral dvadsať rokov života. Zažartoval, že jeho opálenie, hnedé vlasy a štíhla postava sú dôkazom toho, že dohoda už teraz funguje.