Eurovoľby: Berlusconi má šancu nominovať predsedu Parlamentu

Il Popolo della libertá (PDL) získala približne 35 percent hlasov voličov v európskych voľbách v Taliansku. Výsledok je nižší, než cieľ 40 percent, ktorý si stanovila strana v kampani, a tiež je nižší v porovnaní s výsledkom v predchádzajúcich voľbách, kedy Berlusconiho politické zoskupenie získalo 37,3 percenta hlasov.

Aj napriek, na prvý pohľad, nenaplneným očakávaniam získala strana talianskeho premiéra väčšinu talianskych kresiel v Európskom parlamente. Najsilnejšia opozičná strana Partiro Democratico (PD) získala 26 percent hlasov, čím sa priepasť medzi ňou a PDL zväčšila.

V porovnaní s poslednými európskymi voľbami, v absolútnom vyjadrení získala PDL približne rovnaký počet hlasov, ale do EP pošle výrazne viac svojich poslancov. Ide o dôsledok skutočnosti, že viacerým stranám sa nepodarilo získať 4 percentá hlasov, čo je v Taliansku volebné kvórum. Ich hlasy sa tak rozdelili medzi úspešné strany. Do EP sa nedostali najmä menšie ľavicové strany, ktoré spoločne získali 7 percent hlasov.

Doteraz sedelo v Európskom parlamente 24 talianskych poslancov, ktorí sa zaradili ku skupine európskych ľudovcov EPP. V ďalšom funkčnom období bude mať EPP 34 talianskych poslancov (29 zvolených za PDL, 5 za Unione di Centro UDC). Talianska delegácia poslancov bude po nemeckých kresťanských demokratoch Angely Merkelovej druhou najpočetnejšou národnou delegáciou v EPP. Nemecká CDU vystupuje na medzinárodnej scéne ako Berlusconiho kritik, avšak na európskej a lokálnej úrovni sú ich poslanci spojencami.

Počet získaných mandátov PDL zvyšuje šance, že kandidát EPP na post predsedu Európskeho parlamentu by mohol vzísť z Berlusconiho strany. Nemecký kandidát Hans-Gert Pöttering zastával úrad predsedu EP posledné viac ako dva roky, čo znižuje pravdepodobnosť, že by tento post aj v ďalšom funkčnom období mal zastávať Nemec.

V kontexte možného kandidáta EPP na post predsedu Parlamentu sa často spomína Mario Mauro – súčasný podpredseda EP, dlhoročný europoslanec, blízky vatikánskym kruhom. Jeho konexie sú výhodou, pre ktorú môže bez problémov získať podporu kresťansky orientovanej talianskej UDC.

Post predsedu Európskeho parlamentu od roku 1979, kedy sa konali prvé priame európske voľby, zatiaľ nikdy nezastával Talian. Aj táto skutočnosť zvyšuje šancu, aby to bol taliansky premiér Berlusconi, ktorý rozhodne o predsedovi jedinej priamo volenej európskej inštitúcie.