Bildt „sleduje“ slovensko-maďarské vzťahy

Cez víkend sa v švédskom Štokholme zišli na neformálnom stretnutí ministri zahraničných vecí európskej „dvadsaťsedmičky“. Takéto neformálne stretnutia sa konajú každého pol roka v predsedníckej krajine, známe sú pod názvom Gymnich. Neprijímajú sa na nich žiadne oficiálne závery.

Je preto príležitosťou pre šéfov diplomacií nerušene a neformálne diskutovať o rôznych otázkach svetovej a európskej politiky. Podľa vyjadrení maďarského ministra zahraničia Petra Balásza pre agentúru MTI, švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt „aktívne sleduje to, čo je v súčasnosti najväčší konflikt medzi dvoma členskými štátmi“.

Na neformálnych konzultáciách v zložení Balász, Miroslav Lajčák a Carl Bildt na margo Gymnich-u malo Slovensko vyjadriť svoju ochotu zúčastniť sa trojstranných rokovaní o jazykovom zákone na expertnej úrovni s účasťou zástupcov OSN, tvrdí maďarský denník Nepszabadsag s odvolaním sa na zdroj z prostredia kancelárie premiéra.

Lajčák a Balász mali tiež pokračovať v prípravách stretnutia slovenského a maďarského premiéra, ktoré sa chystá vo štvrtok. Robert Fico a Gordon Bajnai sa majú stretnúť v severomaďarskom meste v Szécsény.

Gordon Bajnai v článku, ktorý dnes publikovali denníky Új Szó a SME, apeluje na pokračovanie priateľskej spolupráce medzi krajinami. Pripomína, že krajiny si vzájomne pomáhali pri vstupe do NATO a EÚ, že Maďarsko „trošku závidelo“, keď ho Slovensko „vďaka svojim odvážnym reformám po počiatočnej izolovanosti v mnohých ohľadoch predbehlo“ a pripomína aj spoločné prekonanie plynovej krízy zo začiatku roka.

 „Za každých okolností rešpektujeme suverenitu Slovenska a jeho územnú integritu. Podpísali sme parížsku mierovú zmluvu, sme členmi Európskej únie, NATO, Európskej rady, OBSE. V každom štáte existujú hlúpi ľudia, vyznávajúci extrémistické názory, ktoré tieto fakty spochybňujú“, píše tiež ďalej maďarský premiér. 

Na margo pripravovaného stretnutia predsedov vlád sa slovenský premiér Robert Fico vyjadril, že je „pripravený diskutovať o všetkých témach, ktoré predloží maďarská strana.“ Jedným dychom ale pripomenul, že „úspešnému priebehu tohto stretnutia neprospievajú jednostranné obvinenia Slovenska zo zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov, ktoré neustále vznáša maďarská strana.“ Kritizoval predovšetkým „neznalosť maďarskej strany o obsahu novelizácie zákona o slovenskom štátnom jazyku.“ Reagoval tak na vyjadrenia Gordona Bajnaia, ktorý si v rozhovore pre MTI položil rečnícku otázku  „prečo je v Európe 21. storočia potrebné, aby ľudia, ktorí sú nepopierateľne slovenskými občanmi, boli prenasledovaní a pokutovaní iba preto, že hovoria s doktorom či počúvajú omšu v maďarčine“.