Blair brojí proti referendu o Brexite

Zdroj: TASR/AP

Ak 7. mája konzervatívci v Británii vyhrajú všeobecné voľby, podľa Blaira zažijú podnikatelia obdobie najväčšej neistoty od druhej svetovej vojny. Vyhlásil to v prejave vo svojom bývalom volebnom obvode v meste Sedgefield v severovýchodnom Anglicku.

„Predstavte si ten chaos spôsobený možnosťou, nehovoriac o realite toho, že Británia opustí Európu,“ vyhlásil Blair.

Blairov vstup do predvolebnej kampane je kontroverzný. Hoci sa mu za jeho čias podarilo trikrát vyhrať voľby a obhájiť post premiéra, v krajine je u veľkej časti verejnosti nepopulárny, najmä pre angažovanie sa vo vojne v Iraku.

Súčasný šéf labouristov Ed Miliband sa dostal do čela strany so sľubom, že ju posunie preč od niekdajšieho Blairovho projektu „New Labour“.

Blair Milibandovi vyjadril stopercentnú podporu. Chváli ho za to, že sa nepodvolil tlaku a myšlienku referenda nepodporil, čo Blair označil za „skutočné líderstvo.“  

Cameronov sľub usporiadať referendum o zotrvaní Británie v únii sa všeobecne považuje za pokus zastaviť odliv voličov od konzervatívcov k populistickej Strane nezávislosti (UKIP). Jej líder, europoslanec Nigel Farage narába najmä s témami imigrácie a odmietanie EÚ ako takej.  

Blair Cameronovu taktiku kritizuje. „Táto otázka je príliš dôležitá pre budúcnosť krajiny na to, aby sa dala takto zobchodovať.“

„Premiér sám si nemyslí, že by sme mali s Európy odísť a to ani z Európy v jej súčasnej podobe. Bol to ústupok strane, manéver ako sa dostať k hlasom UKIP a potrava pre agresívne anti-európske nálady časti médií,“ analyzuje expremiér.  

„Mali by sme mať referendum len ak sme naozaj presvedčení, že odísť z Európy ak sa nesplnia naše podmienky je národnou prioritou. Ak o tom presvedčení nie sme, potom je to úplne neakceptovateľné zahrávanie sa s našou budúcnosťou.“

Brexit pocítia najchudobnejší

Tému EÚ dostala do centra britskej predvolebnej kampane aj správa think tanku Centra pre európsku reformu, ktoré tvrdí, že vystúpenie Británie z EÚ by neproporčne pocítili najmä znevýhodnené časti krajiny.

Sú to zároveň tie regióny Spojeného kráľovstva, ktoré najviac závisia na exporte do únie.

Ak by Británia z EÚ vystúpila, snažila by sa o udržanie prístupu k jednotnému trhu. Podľa britského think tanku ale takáto dohoda nebude automatická.

„Sú dobré dôvody myslieť si, že dohoda o voľnom obchode, ktorá by po Brexite nasledovala sa nemusí podariť,“ uvádza sa v správe. „Ostatné členské krajiny EÚ môžu mať dôvod potrestať Britániu, aby odradili ďalších od podobnej stratégie.“

Ako jedna z podmienok pre britský prístup k jednotnému trh by sa pravdepodobne objavila požiadavka akceptovať pravidlá, ktoré mu vládnu, napríklad voľný pohyb pracovnej sily.