Blair už nie je Sarkozyho favoritom ako ‘Mr. Europe’

Minulý rok bol Nicolas Sarkozy prvým, kto označil bývalého britského premiéra Tonyho Blaira ako ideálneho kandidáta pre novovytvorený post. Ako sa však zdá, jeho novým favoritom je luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, tvrdí francúzsky denník Le Figaro.

Sarkozy môže zohrať kľúčovú úlohu pri diskusiách o nominácii pretože bude v čase rozhodovania o kľúčových postoch EÚ predsedať Európskej rade ako jej posledný nestály predseda.  

Za predpokladu, že bude ratifikovaná, Lisabonská zmluva vstúpi do platnosti s príchodom prvého dňa roku 2009. Prináša do inštitucionálnej štruktúry Únie dva kľúčové posty – stáleho predsedu Európskej rady (s maximálne dvoma dva a pol ročnými mandátmi) a vysokého predstaviteľa pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Druhý menovaný post v sebe zlúči úrad komisára pre vonkajšie vzťahy a vysokého predstaviteľa pre SZBP. Podľa denníka Financial Times, začiatok rokovaní o personálnom obsadení kľúčových úradov sa očakáva na summite EÚ 19.-20. júna.

Le Figaro tvrdí, že Sarkozy zmenil názor na Blaira pod tlakom nespokojných francúzskych socialistov, ktorí považujú Blaira za príliš euroskeptického. Britská tlač dodáva, že socialisti nikdy nezabudnú Blairovi úlohu, ktorú zohral vo vojne v Iraku.

Podporou pre Junkera by sa mohol Sarkozy dostať do kolízie s britským premiérom Gordonom Brownom, myslí si the Independent. Británia nechce videť na predsedníckej stoličke Junkera, ktorého považuje za federalistu. Junker ale môže počítať so silnou podporou nemeckej kancelárky, Angely Merkel, tvrdia noviny.

Úplne iná možnosť, ktorá bude údajne predmetom diskusie znie tak, že stálym predsedom Európskej rady sa stane José Manuel Barroso a Junker ho nahradí na čele Komisie.

Jean-Claude Junker je v súčasnosti najdlhšie slúžiacim predsedom vlády v EÚ. Dlhoročné skúsenosti z pozície premiéra a ministra financií, ktoré zastáva súbežne, ho podľa mnohých robia idelálnym kandidátom znalým európskych pomerov. Prieskumy verejnej mienky ale naznačujú, že len málo Európanov uvažuje o ňom ako o budúcej vedúcej osobnosti EÚ.

Trojicu silných kandidátov dopĺňa dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorý však podľa Le Figaro z boja pravdepodobne ustúpi. Zdá sa, že nemá prílišný záujem stať sa prvým “Mr. Europe” a skôr sa bude uchádzať o post generálneho tajomníka NATO.

Britský týždenník The Economist, pripomína, že post stáleho predsedu Európskej rady, ak už bol stvorený napriek odporu viacerých malých členských štátov, by nemal byť obsadený “bezvýznamnou osobnosťou” ako Junker alebo bývalý rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel.

“Pre vonkajší svet – Indiu alebo Čínu – bude predseda Európskej rady hovoriť za Európu. Ak chce EÚ byť globálnym hráčom, ukazuje to na svetovú osobnosť. Ak do popredia nevystúpi Angela Merkel, čo je nepravdepodobné, jedninou takou osobnosťou je Blair,” píše The Economist.