Blairovi by sa páčil volený “prezident” EÚ

Zdroj: TASR/AP

„Európska voľba predsedníctva Komisie alebo Rady je najpriamejším spôsobom ako zaangažovať verejnosť“, hovorí bývalý britský premiér.

Povedal to v príhovore k Rade pre budúcnosť Európy v Berlíne. Podľa neho je diferenciácia v rýchlosti európskej integrácie nevyhnutná keďže sa lídri eurozóny snažia prispôsobiť politické inštitúcie ekonomickému riadeniu.

Európa podľa neho potrebuje politické usporiadanie, ktoré v sebe obsiahne rôzne úrovne integrácie, alebo jej bude hroziť rozpad, čo je rétorika podobná nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

Upozorňuje, že prehlbovanie integrácie otvára „demokratický deficit“, konkrétne vzdialenosť, ktorá je medzi rozhodnutiami s pôsobnosťou pre celú Európy a inštitúciami EÚ, ktoré ich prijímajú.

Veľká dohoda

Bývalý premiér by rád videl ako Británia zohráva „konštruktívnu úlohu“ v hľadaní "veľkej európskej dohody". Svoju krajinu vidí skôr v druhej rýchlosti pri existencií dvoch či troch jej úrovní a myslí, si, že ostatné krajiny by mali akceptovať špeciálnu pozíciu Veľkej Británie pokiaľ ide o finančný sektor.

Nemyslí si, ale, že by Británia mala zasahovať do integrácie eurozóny. „Napriek britským výhradám, sa dá väčšinové hlasovanie zdôvodniť v niektorých oblastiach a je dokonca kľúčové, aby mohla Európa pracovať.“

Tony Blair je v súčasnosti predstaviteľom „kvarteta“ (EÚ, USA, Rusko a OSN) na Blízkom východe.

Tvrdí, že EÚ viacerých rýchlostí bude vyžadovať opatrné balansovanie rozdielnych národných záujmov. je ale kľúčové, aby Británia nebola v Európe marginalizovaná, čo by nechalo Európu bez veľkého a dôležitého člena existujúcej Únie.

Britské referendum

Blair, zdá sa, podporuje myšlienku referend o EÚ, hoci nehovorí konkrétne o Británii. „Neviem ako by akékoľvek nové usporiadanie mohlo byť akceptovateľné bez súhlasu verejnosti v referende“.

„Buďme úprimní.. Je silne v britskom záujme nehľadať v tomto krátkodobý politický zisk.“

„Ultra-euroskeptici“, ako Blair označuje tých, čo odmietajú európsky projekt, „sú na nesprávnej strane histórie“.

Tvárou v tvár hospodárskej kríze „je opodstatnenie Európy silnejšie ako kedykoľvek predtým… V kontexte geopolitiky 21. storočia má Európa váhu, znásobuje príležitosti a dáva pre svoje štáty zmysel.“