Blokovať on-line služby pri cestovaní v EÚ bude ťažšie

Zdroj: Twitter/MEP Julia Reda

Geoblokovanie, teda technologické opatrenie, kde je prístup k obsahu internetu obmedzený na základe geografickej polohy používateľa, prechádza v EÚ zmenami nielen v mobilných službách a v súvislosti s roamingom.

Návrh smernice o odstránení obmedzenia geoblokovania, ktorá umožní občanom EÚ využívať online služby ako Netflix či Spotify aj pri návšteve inej krajiny EÚ schválil už aj Európsky parlament.

Menšia miera geoblokovania sa stane realitou začiatkom roka 2018.

Platené on-line služby len na obmedzený čas

Pravidlá, ktoré EP minulý týždeň schválil, sa budú vzťahovať len na obmedzený čas, ako dovolenka, pracovná, či študijná návšteva.

Limitovanie geoblokovania bude platiť hlavne pre online služby, založené na poplatkoch. Poskytovatelia bezplatných služieb však budú mať možnosť sprístupniť svoj obsah v celej EÚ rovnako, ak sa tak rozhodnú.

Poskytovatelia online obsahových služieb, medzi ktoré okrem videí a hudby patria aj hry, elektronické knihy, či obrázky a fotografie, môžu prijať “efektívne a rozumné” opatrenia na overenie toho, či sa predplatiteľ nepresťahoval do inej krajiny EÚ. Ide napríklad o verejné daňové informácie, údaje o poštových adresách alebo kontrola IP adresy.

Podmienka EK súvisí najmä s licenciami na autorské práva, ktoré sa môžu medzi jednotlivými krajinami líšiť.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/roaming-za-domace-ceny-od-15-juna/

Vzhľadom na to, že k 15. júnu sa v rámci EÚ odstraňujú aj roamingové poplatky za internetové dáta, téma odstraňovania geoblokovania je o to aktuálnejšia.

V roku 2016 takmer 11 percent európskych domácností využívalo predplatné služby tzv. videí na požiadanie (video on demand), medzi ktoré patrí aj Netflix, HBO Go, či na stredoeurópskom trhu známy Filmbox Live.

Podľa Európskej vysielacej únie (EBU) sa má ich počet do roku 2020 zdvojnásobiť.

Európsky parlament očakáva, že limitovanie geoblokovania podporí aj legálne sťahovanie hudby a videí a bude odrádzať od stále rozšíreného pirátskeho sťahovania.