Bojovníčka proti článku 13 končí v Pirátskej strane

Europoslankyňa Julia Reda [juliareda.eu]

Nemecká europoslankyňa Julia Reda vyzýva nevoliť Pirátsku stranu. Dôvodom je, že strana nebola schopná odstrániť zo svojej eurokandidátky jej bývalého spolupracovníka, ktorý sa dopustil sexuálneho obťažovania.

Odpoveďou na schválenie článku 13 (smernice o autorských právach na internete) je ísť voliť v májových eurovoľbách, hovorí najprominentnejšia bojovníčka voči kontroverznej úprave copyrightu Julia Reda (Zelení/EFA).

Nemecká europoslankyňa za Pirátsku stranu stála v čele boja proti úprave autorského práva v online prostredí, ktorú presadzovala Európska komisia, členské štáty a s ktorou sa tento týždeň po ostro sledovanom hlasovaní stotožnil aj europarlament.

„Dostávam veľa správ, ktoré hovoria – Kvôli tvojej práci pôjdem voliť Pirátsku stranu. Myslia to dobre, ale to nie je to, čo si prajem,“ hovorí v 12 minútovom videu zverejnenom na jej twitterovom účte Julia Reda.

Sama Reda nemala a nemá v úmysle opätovne v eurovoľbách kandidovať. Vo videu oznámila, že z nemeckej Pirátskej strany vystupuje. Dôvodom je fakt, že na kandidátke Pirátov na druhom mieste figuruje jej bývalý hlavný asistent Gilles Bordelais. Bordelais bol viacerými ženami v Európskom parlamente obvinený zo sexuálneho obťažovania.

Kandidátna listina Pirátov sa formovala v júni 2018, kedy Reda Bordelaisa ako dlhoročného vedúceho svojej kancelárie podporila. Skutočnosti o jeho správaní voči spolupracovníčkam sa k nej podľa jej slov dostali až neskôr. Sama si pripúšťa časť zodpovednosti za to, že takéto správanie u neho nevidela skôr, respektíve, že nedala dostatočný priestor členom svojho tímu, aby s ňou o tom hovorili.

Jedna za asistentiek v kancelárii europoslankyne Redy podala formálnu sťažnosť na poradný výbor Európskeho parlamentu. Ten vo februári 2019 po mesiacoch vyšetrovania rozhodol, že správanie Bordelaisa predstavovalo v niektorých prípadoch sexuálne obťažovanie.

V tom čase už Bordelaisa strana nedokázala pre administratívne dôvody a zákonnú úpravu z kandidátky vyškrtnúť. Sám Bordelais predtým predsedníctvu strany prisľúbil, že ak ho výbor uzná vinným, svoju kandidatúru stiahne, čo nespravil.

Julia Reda tvrdí, že snaha vyvodiť voči nemu zodpovednosť a fakt, že sa tomu bránil, stáli ju a jej tým veľa času a energie, ktoré nemohla venovať boju proti copyrightovej smernici. Podľa nej bolo možné výsledok zvrátiť, keďže hlasovanie bolo v konečnom dôsledku tesné.

V utorok len päť hlasov rozhodlo o tom, že sa Európsky parlament nezaoberal kontroverznými časťami samostatne, ale o legislatíve hlasovalo ako o celku. Prijatie týchto článkov 11 a 13 považuje Reda za „zničujúce pre slobodu tlače a pre pestrosť v sieti“.

Europoslankyňa J. Reda: Online filter na kontrolu copyrightu diela bude musieť mať takmer každý

Jedna z najaktívnejších europoslancov v boji za spravodlivé autorské práva na internete tvrdí, že nové znenie celoeurópskej smernice poškodí malé firmy. „Pýtajte sa vlády aj europoslancov, prečo zlý návrh podporujú. Vo voľbách ich ohodnotia najmä mladí voliči,“ hovorí JULIA REDA.

Aj preto je pre ňu situácia s jej bývalým zamestnanom na kandidátke neakceptovateľná.

Europoslanci sú tu za “polobohov”

„Každý hlas pre Pirátsku stranu môže byť hlasom, ktorý mu pomôže dostať sa do Parlamentu,“ vysvetľuje. „Pre mňa by toto bolo najhoršie, keby mal muž, ktorý moju prácu najviac poškodil, profitovať z vášho entuziazmu a nášho boja a práce a byť vďaka nej zvolený do Európskeho parlamentu.“

Vysvetľuje aj ďalší dôvod, prečo je jeho zvolenie problém. Ako europoslanec bude mať podľa nej veľkú moc a vplyv nie len na svojich asistentov ale aj ľudí v administratíve europarlamentu, vo frakciách a výboroch. „Sme (europoslanci) tu v štruktúre europarlamentu považovaní za polobohov, čo je hlbší, štrukturálny problém.“

Pirátska strana v oficiálnom stanovisku vyjadrila nad týmto faktom veľké poľutovanie. Európska pirátska strana ohlásila, že aj v nepravdepodobnom scenári, že bude Bordelais zvolený nebude súčasťou europarlamentnej frakcie, kde budú Piráti.

Reda na sociálnej sieti uviedla, že ostáva podporovateľkou českej Pirátskej strany, ktorá „nemá s týmto incidentom nič spoločné”.

Piráti dnes pôsobia v spoločnej skupina Zelených /Európska slobodná aliancia.