Brexit bez súhlasu parlamentu nebude, rozhodol najvyšší súd

brexit

zdroj: TASR

Vláda Theresy Mayovej musí získať súhlas parlamentu na spustenie procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Rozhodol o tom dnes britský najvyšší súd.

Mayovej plán začať rokovania o brexite koncom marca to môže oddialiť.

Osem ku trom

Predseda najvyššieho súdu David Neuberger oznámil, že za tento verdikt hlasovala väčšina z 11 členov súdu, a to v pomere 8 ku 3.

„Referendum má veľký politický význam a vyhlásenie tohto ľudového hlasovania schválil najprv parlament, pričom však neuviedol, aký bude záverečný výsledok – takže akákoľvek zmena v zákone, ktorý uvedie referendum do platnosti, sa musí urobiť jediným spôsobom povoleným ústavou Spojeného kráľovstva, teda aktom v parlamente,” vyhlásil Neuberger. „Postupovať inak by bolo porušením zaužívaných ústavných princípov, ktoré platia mnoho stáročí,” dodal.

Súd zároveň jednomyseľne rozhodol, že brexit nemusia schváliť parlamenty v Škótsku, Walese a Severnom Írsku. Stačí teda, aby vystúpenie z Únie odsúhlasili poslanci vo Westministeri.

Mäkší brexit?

Britský generálny prokurátor Jeremy Wright, ktorý vládu obhajoval, povedal, že aj napriek sklamaniu bude vláda rozhodnutie súdu rešpektovať a ešte v priebehu dneška poskytne v parlamente vyhlásenie. To by mal predniesť minister za brexit David Davis.

Čítajte aj: Minister pre brexit: Náš plán sa nemení  

Premiérka Mayová tvrdila, že výsledok referenda jej dáva mandát vyviesť Britániu z 28-člennej Únie a že diskusia o detailoch jej stratégie s parlamentom by oslabila rokovaciu pozíciu vlády. Dnešné rozhodnutie najvyššieho súdu neznamená, že Británia zostane v EÚ. Avšak môže proces odchodu oddialiť.

Rozhodnutie potešilo najmä politikov, ktorí bojovali proti brexitu. Chceli by prinajmenšom zmäkčiť podmienky odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.

Čítajte aj: Brexit podľa Mayovej: Chceme len obchod

Aktivisti kampane za odchod proti verdiktu namietajú a tvrdia, že parlament by nemal mať moc zvrátiť vôľu voličov, ktorí vo vlaňajšom referende 23. júna rozhodli o brexite, čiže odchode Británie z 28-člennej Únie

Rozdelený parlament

Podnet na súd podala podnikateľka vo finančníctve Gina Millerová, ktorá argumentovala, že odchod z EÚ zmení základné práva občanov, čo nemožno urobiť bez hlasovania zákonodarcov.

„Dnešný výsledok nikoho neprekvapuje. Nanešťastie pre firmy a ďalšie inštitúcie, brexit je naďalej neistotou,” vyhlásil Philip Souta, predstaviteľ právnickej firmy Clifford Chance so sídlom v Londýne. „Parlament je stále názorovo rozdelený a výsledok rokovaní je stále nejasný.”

Právni experti tvrdia, že Mayovej vláda predloží parlamentu návrh zákona o vystúpení z EÚ veľmi rýchlo a táto legislatíva sa bude zameriavať výlučne na spustenie článku 50 – aby sa tak obmedzila možnosť rôznych pozmeňovacích návrhov a dodatkov, ktoré by mohli oddialiť hlasovanie. Avšak návrh zákona sa možno bude snažiť pozdržať nevolená horná komora britského parlamentu, Snemovňa lordov.

„Prehra v Snemovni lordov brexit nezastaví, ale môže ho odsunúť do polovice roka 2020,” povedal Souta.