Brexit: Británia velí na odchod. Čo bude ďalej? (24. – 26. júna)

Stúpenci brexitu oslavujú výsledky (Anthony Devlin/PA via AP)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko – krízový manažér EÚ

Tento článok už neaktualizujeme. Najnovšie správy po brexite nájdete v článku Ako sa Únia vyrovnáva s odchodom Británie.

Cudzinci v Británii zažívajú verbálne útoky

Výsledky referedna povzbudili v Británii rasistické a xenofóbne prejavy.

Únia už má hlavného vyjednávača

Za hlavného vyjednávača Európskej únie v rokovaniach s Britániou o jej vystúpení z únie (brexite) bol vymenovaný skúsený belgický diplomat Didier Seeuws, ktorý povedie tzv. brexitový krízový štáb v Rade EÚ, ktorá zastupuje členské štáty únie.

Lídri EÚ tlačia na skorý odchod, Merkelová ich mierni

Lídri zakladajúcich šiestich krajín EÚ sa v piatok zišli v Berlíne. Angela Merkelová sa po schôdzke vyjadrila, že necíti potrebu tlačiť na čo najsorší odchod.

“Nemalo by to trvať večne, ale ja nebudem bojovať za čo njakratší čas,” povedala.

Mnohí iní lídri EÚ, vrátane predsedu Európskej komisie, hlasov z Európskeho parlamentu a dokonca aj nemecký minister zahraničia Steinmeier naopak nechcú, aby sa začiatok rokovaní s Britániou posunul až na jeseň. Británia chce čakať až na výmenu politického vedenia a jeden z lídrov kampane “Leave” Boris Johnson sa vyjadril, že sa s oficálnou žiadosťou o vystúpenie podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy netreba ponáhľať. Británia zatiaľ nemá oficáolne jasno v tom, aký druh vzťahu s EÚ chce vyrokovať.

Britský eurokomisár Hill rezignoval

Britský zástupca v Európskej komisii, eurokomisár pre finančnú stabilitu, služby a kapitálovú úniu Jonathan Hill v sobotu ohlásil, že rezignuje na svoj post. Vo svojom vyhlásení napísal, že keď sa funkcie ujímal mal voči EÚ výhrady, ale odchádza z nej “s istotou, že napriek všetkému bolo naše členstvo dobré pre naše miesto vo svete a dobré pre našu ekonomiku”. Predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker jeho portólio presunul pod podpredsedu EK Valdisa Dombrovskisa.

“Na začiatku funkčného obdobia tejto Komisie som si britského komisára zámerne vybral pre oblasť finančných služieb, aby som Spojenému kráľovstvu prejavil dôveru v ich členstvo v Európskej únii. S poľutovaním však musím konštatovať, že táto situácia sa teraz mení.”

Podľa Lisabonskej zmluvy má Británia právo na svojho komisára aj naďalej. Juncker avizuje, že bude rokovať s britskou vládou o novej nominácii a portfóliu. Za rezignáciou Hilla môže byť aj to, že považoval za politicky neprijateľné, aby rokovania o citlivých témach ako je kontroverzný európsky systém ochrany bankových vkladov (súčasť Bankovej únie) viedol komisár krajiny, ktorá je na odchode z EÚ.

V4 chce z brexitu ponaučenie, Poliaci hovoria o novej zmluve

“Závery sú očividné; potrebujeme novú európsku zmluvu,” citoval portál EurActiv.com lídra vládnej pravicovej strany Právo a spravidlivosť Jarosława Kaczyńského. Dlhoročný odporca európskeho federalizmu vyzval na “pozitívnu odpoveď” na britské referendum a na “reformu EÚ”. “Musíme nájsť model pre Európe, ktorý Európu odráža takú , aká naozaj je,” povedal Kaczyński. Premiérka Beata Szydło, ktorej krajina 1. júla prevezme od Česka predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine, povedala, že jej vláda sa bude “sústrediť  na osud” Poliakov žijúcich v Spojenom kráľovstve.

“Briti budú mať menší vplyv na to, čo sa deje v Európe, a ich krajina bude celkovo slabšia,” predpovedal Sobotka, ktorý rovnako ako český prezident Miloš Zeman očakáva, že krajinu čaká zápas o udržanie Škótska.

Maďarský premiér vidí za rozhodnutím opustiť Úniu negatívne dôsledky imigrácie. “Briti hľadali odpoveď na otázku, ako by mohli odolať modernému sťahovaniu národov, ako si ponechať rozhodovanie o vlastnom živote a ako si môžu zachovať svoj ostrov. Zdá sa, že Briti neboli spokojní s politikou a ochranou, ktorú v tejto situácii ponúka únia,” povedal Orbán a dodal, že ich rozhodnutie treba rešpektovať, pretože každý národ má právo, aby rozhodoval o svojom osude.

Brexit zníži dotácie z Únie pre východných členov

Odchod Veľkej Británie z EÚ zvyšuje pravdepodobnosť, že jej novší členovia pocítia zníženie finančnej podpory z EÚ, ktorá slúži na budovanie ciest a ďalšej infraštruktúry. Agentúra Bloomberg pripomína, že Spojené kráľovstvo bolo v roku 2014 tretím najväčším prispievateľom do rozpočtu EÚ, jednou z hlavných cieľových destinácií vývozu východných členov EÚ ako aj zdrojom finančných transferov od ich občanov žijúcich na britských ostrovoch. Poľský zloty dnes zaznamenal pokles oproti euru o 3,8 percenta, potom časť strát zmazal.

Európske burzy aj výnosy z dlhopisov eurozóny padajú

Kľúčový nemecký index Dax bol dnes predpoludním krátkodobo v mínuse až 10 %. Neskôr zmazal časť strát a o 10.19 h SELČ sa nachádzal na úrovni 9640,18 bodu. To bolo o 616,85 bodu alebo 6,01 % menej ako vo štvrtok (23.6.) na konci obchodovania. Index blue-chipov z eurozóny EuroStoxx 50 padol rovnako ako kľúčový francúzsky index CAC 40 padol o 9 %. Na londýnskej burze klesol index FTSE 100 o dobrých 8 %. EuroStoxx 50 bol o 10.19 SELČ v mínuse 237,22 bodu alebo 7,81 % na úrovni 2800,64 bodu. CAC 40 sa nachádzal na 4129,07 bodu (-7,54 %) a FTSE 100 na úrovni 6060,41 bodu (-4,38 %). Európske burzy zaznamenávajú najväčšie straty od finančnej a hospodárskej krízy v rokoch 2008/09. Kľúčový japonský index Nikkei 225 sa dnes prepadol takmer o 8 %.

Výnosy 10-ročných dlhopisov krajín eurozóny po rozhodnutí o brexite takmer bez výnimky klesli. Výnosy 10-ročných britských dlhopisov padli na sekundárnom trhu na 1,073 %, pričom ešte vo štvrtok (23.6.) sa nachádzali na 1,35 %.

Malta sa zdráha predsedať Rade EÚ namiesto Británie

Rade EÚ, v ktorej sú zastúpené členské štáty, by mala v druhom polroku 2017 predsedať Veľká Británia. Ak v tom čase nebude už po brexite, budú o ňom prebiehať rokovania. Britskému predsedníctvu predchádza maltské v prvom polroku 2017. Ostrovný štát, ktorý do EÚ vstúpil v roku 2004, sa však zdráhať predĺžiť maltské predsedníctvo.  “Neboli sme v tejto záležitosti oslovení oficiálne, ale neoficiálne už tam nejaké rokovania boli,” povedal na tlačovej konferencii maltský premiér Joseph Muscat. “Ak nás inštitúcie EÚ požiadajú, aby sme prevzali predsedníctvo na dve obdobia, budeme sa musieť pozrieť na prostriedky a rozhodneme sa až po tom. Ale radšej by sme mali šesťmesačné obdobie,” povedal podľa agentúry DPA.

Brexit oslabí v Európe jadro, môže spomaliť ratifikáciu klimatickej dohody

Odchod Británie z EÚ je víťazstvom pre klimatoskeptikov, napísali sme v analýze o dopade brexitu na jedny z najdôležitejších politík EÚ. Bude mať dopad na Európsku úniu v oblasti energetiky aj životného prostredia. Zvlášť ovplyvní vyšehradské krajiny. Týka sa to najmä výstavby nových atómiek a ratifikácie Parížskej dohody.

Denník N – Slovenskí politici vyzývajú na zmeny, za odchod je len Kotleba

Aj slovenskí euroskeptici chcú zmeny v EÚ, nie však nasledovanie britského prípadu. Odchod z Únie na Slovensku nemá podporu politikov ani obyvateľov. Výnimkou sú kotlebovci, píše Denník N.

Merkelová odmieta unáhlenosť, Hollande volá po zmene

“Je to rana pre proces európskej integrácia,” vyhlásila podľa Euronews nemecká kancelárka Angela Merkelová. Len na 27 štátoch podľa nej závisí, či ukážu “ochotu nerobiť rýchle a jednoduché závery z referenda vo Veľkej Británii, čo by Európu len ďalej rozdeľovalo”. Francúzsky prezident François Hollande zdôraznil, že Európa si musí vybrať, či sa chce “uzavrieť sama do seba” alebo “potvrdiť svoju existenciu za cenu hlbokej zmeny”.

Podľa Sulíka Únia kradne slobodu, podľa Kukana garantuje

“Únia dostala účet za to, že kradne ľuďom slobodu. Povinné kvóty? Obmedzenie legálnej držby zbraní? Max. litre pre wc nádržky? To všetko sú veci, do ktorých by sa EÚ nemala miešať,” myslí si europoslanec Richard Sulík (SaS, ECR ). Eduard Kukan (SDKÚ-DS, EĽS) je naopak z rozhodnutia Britov sklamaný. “Spolupráca v Európe je založená na schopnosti Európanov stanoviť si vlastný spôsob existencie garantujúci slobodu, rozvoj a bezpečnosť,” cituje ho prehľad, ktorý zostavil Európsky parlament.

Čo tým mysleli? Rado Geist komentuje vyhlásenie lídrov EÚ

Na spoločnej minulosti, geografickej blízkosti a záujmoch postavíme našu spoluprácu. Bok po boku sa postavíme spoločným výzvam, aby sme mohli ďalej rásť, viac prosperovať a vytvoriť pre našich občanov bezpečný priestor na život. (Teraz už naozaj. Fakt. Veď pre koho iného to všetko robíme, ak nie pre našich občanov. Naozaj. Fakt.) Inštitúcie sa plnohodnotne zapoja do tohto úsilia. (Nemyslite si, že všetko dohodnete za zavretými dverami s Angelou.)

Prečítajte si, vyhlásenie šéfov inštitúcií EÚ okomentované vydavateľom EurActiv.sk Radom Geistom.

Nový parlament si Briti údajne zvolia v novembri

Konzervatívna strana odstupujúceho britského premiéra Camerona plánuje nové parlamentné voľby na november. “Nový líder, ktorý bude zrejme za vystúpenie, potrebuje mandát,” vysvetlil portálu EurActiv.com bruselský zdroj, ktorí má blízko k špičkám britských konzervatívcov. Po tom, ako demisiu oznámil Cameron, sa stolička trasie aj pod lídrom ľavicovej opozície. Šéf labouristov Jeremy Corbin musí podľa dvoch labouristických poslancov čeliť “testu líderstva”, pretože “zlyhal”. Corbin má čeliť hlasovaniu o vyslovení nedôvery, pretože nedokázal voličov odradiť od brexitu.

Lídri kampane za brexit sa k dôsledkom vyjadrujú opatrne

Líder kampane za brexit a kandidát na nového premiéra Boris Johnson  vyhlásil, že “krátkodobo sa nič zmení”. Podľa BBC povedal, že nie je dôvod na zbrklosť, pokiaľ ide o právnu stránku procesu vystúpenia z EÚ. Premiér Cameron, s ktorým v kampani stáli proti sebe, je podľa neho odvážny a principiálny muž”. Vo vyhlásení zdôraznil, že Veľká Británia stojí pred “úžasnou príležitosťou” a môže “vziať vietor z plachiet” tých, ktorí politikárčili s imigráciou.

Šéf euroskeptickej strany UKIP Nigel Farage podľa Sky News priznal, že “bolo chybou” sľubovať, že britské príspevky do EÚ po brexite pôjdu do zdravotníctva. V kampani to Farage nikdy nesľuboval, tento návrh sa však objavil na oficiálnych plagátoch kampane Leave. “Dajme našej NHS (zdravotníckym službám) 350 miliónov libier, ktoré si EÚ vyberá každý týždeň,” hlásali plagáty v autobusoch. Farage však varoval, že nevie garantovať, kam peniaze pôjdu.

Škótska premiérka ohlásila nové referendum o nezávislosti

Vyviesť Škótsko z EÚ proti jeho vôli je “demokraticky neprijateľné”, citoval škótsku premiérku Nicolu Sturgeon denník The Independent. Nové referendum o nezávislosti Škótska je podľa nej “veľmi pravdepodobné” a prípravy naň sa začnú čoskoro. Škóti, ktorí odmietli nezávislosť v referende v roku 2014, teraz väčšinovo hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.

Pre Slovákov v Británii sa zatiaľ nič nemení

„Samotný Brexit, teda samotné vystúpenie z EÚ nastane najskôr o dva roky. Pre ľudí, ktorí dnes v Británii žijú alebo tam iba teraz chcú ísť, sa nič nemení,” povedala pre Aktuality.sk šéfredaktorka portálu EurActiv.sk Zuzana Gabrižová. Dnes totiž nie je známe, ako si Británia nastaví vzťahy s Úniou. Môže si zvoliť napríklad aj plný prístup k voľnému trhu. Pre Slovákov v Británii by sa takto nezmenilo vôbec nič. Doterajšie podmienky by platili aj pre novoprichádzajúcich európskych migrantov. “Británia si nemôže dovoliť eliminovať také množstvo pracovnej sily. Tí, čo prichádzajú z EÚ generujú zamestnanosť, sú ekonomicky aktívni,” tvrdí Gabrižová.

V hre je však aj možnosť modelu WTO plus (Svetová obchodná organizácia). „V takom prípade sa bude môcť Británia odstrihnúť od migrácie, alebo ju výrazne regulovať,” dodáva šéfredaktorka EurActiv.sk.

Šéfovia inštitúcií EÚ – zdržovanie odchodu zbytočne predĺži neistotu

V Bruseli sa doobeda radili šéfovia troch inštitúcií EÚ Jean-Claude Juncker (Európska komisia), Donald Tusk (Európska rada), Martin Schulz (Európsky parlament) a Mark Rutte (premiér Holandska, ktoré predsedá Rade EÚ). Po stretnutí vydali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého “je nám toho rozhodnutia ľúto, ale rešpektujeme ho.” EÚ bude podľa nich pokračovať v 27-člennom zložení. “Teraz očakávame, že vláda Spojeného kráľovstva rozhodnutie britského ľudu čo najskôr uskutoční, hoci to môže byť bolestivé. Zdržiavanie by len zbytočne predlžovalo neistotu,” uviedli lídri s tým, že Londýn by mal aktivovať čo najskôr článok 50 Zmluvy o EÚ. Cameron však v prvej reakcii povedal, že toto počká až na nového premiéra, ktorý sa moci ujme na jeseň.

Lídri každopádne potvrdili, že až do dokončenia vystúpenia Británie z EÚ “bude naďalej členom EÚ so všetkými právami a povinnosťami, ktoré mu z toho vyplývajú.” Platí to aj vzájomne – v Británii “sa bude v plnom rozsahu uplatňovať právo EÚ, až kým neprestane byť členom.”

Čo sa týka ďalšieho vzťahu Británie s EÚ, dúfajú, že “v budúcnosti bude Únii blízkym partnerom,” a očakávajú, že “v tomto ohľade predloží svoje návrhy.”

FOTO-Facebook J.-C. Junckera

Británia už nie je piatou najväčšou ekonomikou sveta

Hodnota stovky britských spoločností s najväčšou trhovou kapitalizáciou (FTSE 100) padla po oznámení výsledku referenda o 122 miliárd libier. Prepad libry tiež znamená, že Veľká Británia už nie je piatou najväčšou ekonomikou sveta. Predbehlo ju Francúzsko, analyzuje portál London Economic.

Európski lídri sa stretnú dvakrát 

Premiéri vlád a hlavy štátov sa podľa informácií portálu EurActiv.com stretnú 28. a 29. júna v dvoch formátoch. Na prvom sa zúčastní aj britský premiér David Cameron, druhé sa bude konať bez neho. Druhé zasadnutie má rozhodnúť o uskutočnení “konkláve”, o čom mali byť lídri 27 štátov už informovaní. Na “konkláve”, ktoré je zasadnutím za zatvorenými dverami, majú európski lidri hovoriť aj o možných zmenách v základných zmluvách EÚ. Na zvolanie konkláve dnes vyzval belgický premiér Charles Michel s tým, že tieto “ťažké časy” treba premeniť na “príležitosť”.

Kiska – EÚ treba opraviť

Slovenský prezident Andrej Kiska na brexit reagoval po slovensky aj po anglicky. “Osobne je mi to ľúto, ale dejiny nezastali a idú ďalej. Európska únia, myšlienka európskej integrácie utrpela náraz, má ranu a v EÚ sa teraz všetci musíme podstatne viac snažiť, aby sme boli v budúcnosti v lepšej kondícii,” odkázal Kiska. Na svojom twitteri v angličtine dodal, že “našou úlohou je opraviť EÚ ako jedinečný priestor solidarity, prosperity a bezpečnosti”.

EP na porade v utorok

Európsky parlament bude v utorok hlasovať o uznesení v reakcii na výsledky referenda. Šéf európskych ľudovcov Manfred Weber hovorí, že rokovania s Britániou musia byť uzavreté do dvoch rokov a Londýn nemá očakávať špeciálne zaobchádzanie. Líder európskych socialistov Gianni Pittela hovorí, že článok 50. o začatí procesu vystúpenia sa má aktivovať hneď.

Slovenské predsedníctvo v delikátnej situácii

Sama Veľká Británia očakáva, že sa jej vplyv na rozhodovanie v EÚ po nabratí smeru “brexit” oslabí. S výnimkou tých rozhodnutí, ktoré sa týkajú podmienok vystúpenia (kde bude rozhodovať len 27čka) bude Británia stále prítomná na rozhodovaní o každodennej agende a viazaná európskymi rozhodnutiami. Jej hlas pri ich tvorbe sa pravdpodobne politicky oslabí. To bude musieť zreflektovať aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.

MZVaEZ vo svojom stanovisku zdôrazňuje, “že až do zavŕšenia procesu vystúpenia z Európskej únie zostáva Spojené kráľovstvo jej členom so všetkými právami a povinnosťami.”

“Európsku úniu momentálne čakajú náročné rokovania, ktoré musia dať odpovede na mnohé praktické otázky vrátane usporiadania vzájomných vzťahov únie so Spojeným kráľovstvom.”

“Za nemenej dôležité považujeme potrebu vnútornej reflexie EÚ s cieľom posilniť dôveru občanov v spoločný európsky projekt.” (….) Musíme zastaviť “trend, keď občania prestávajú spoločnému projektu rozumieť. Občanom musíme ponúknuť lepšiu a zrozumiteľnejšiu Európu.”

Robert Fico – netreba komentovať

Slovenský premiér Robert Fico hovorí, že výsledky britského referenda netreba komentovať, ale rešpektovať. „Brexit nie je tragédia, je to realita.“ EÚ musí podľa neho zásadne zmeniť svoje politiky v oblasti migrácie. Dúfa, že rekacia EÚ bude iná ako v minulosti.

Podeliť sa o Gibraltár?

Šéf španielskej diplomacie José Manuel García-Margallo dnes v reakcii na britské referendum navrhol rozdelenie zvrchovanosti nad Gibraltárom medzi Španielsko a Spojené kráľovstvo. Pjeho slov by takýto krok zabezpečil pre britskú enklávu na juhu Španielska prístup na vnútorný trh EÚ, až Británia raz Európsku úniu opustí.

Cameron rezignuje

Britský premiér David Cameron dnes v reakcii na výsledky referenda oznámil, že v októbri odstúpi z funkcie. Rokovania so zvyškom EÚ o novom usporiadaní vzťahov má viesť už nový premiér. Kabinet sa zíde na poradu v pondelok.

David Cameron počas vyhlásenia. FOTO-TASR/AP (Daniel Leal-Olivas/PA)

Donald Tusk o jednote v EÚ

Lídri ostatných 27 členských krajín EÚ sú odhodlaní udržať “jednotu”. Predseda Európskej rady Donald Tusk v prvej reakcii na výsledok britského referenda a varoval pred “hysterickými” reakciami.

“V Británii nedôjde k právnemu vákuu,” upozornil Tusk. Spresnil, že kým Spojené kráľovstvo oficiálne opustí EÚ, v rámci tohto bloku si bude aj naďalej uplatňovať svoje hlasovacie práva a legislatíva EÚ bude počas tohto obdobia aj v Británii, aj pre Britániu naďalej platiť .

Reťazová reakcia

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz dnes ráno vyhlásil, že chce rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, aby sa zabránilo “reťazovej reakcii” po oznámení výsledkov britského referenda.

Libra padá

Britská libra sa na finančných trhoch prepadla na najnižšiu úroveň od roku 1985.