Brexit by mohol Britániu stáť 100 miliárd libier

(zdroj: Hernán Piñera/Flickr)

Veľká Británia by odchodom z EÚ mohla ročne stratiť až 5 % HDP. Do roku 2020 by tak prišla o 100 miliárd libier (128 miliárd eur) a takmer milión pracovných miest.

„Analýza nám jasne ukázala, že odchod z Európskej únie by bol reálnou ranou pre životnú úroveň, rast a zamestnanosť,“ uviedla generálna riaditeľka CBI Carolyn Fairbairn. Úspory na príspevkoch do spoločného európskeho rozpočtu by podľa nej výrazne zatienili negatívne dopady na obchod a investície.

Prieskum, ktorý si britskí priemyselníci objednali od audítorskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers, analyzuje 2 možné scenáre. V tom prvom by Británia rýchlo dosiahla podpísanie dohody o voľnom obchode s EÚ. HDP krajiny by bolo do roku 2020 asi o 3 % nižšie ako v prípade zotrvania.

Horší scenár počíta s absenciou dohody o voľnom obchode. Obchodná výmena medzi úniou a Britskými ostrovmi by sa riadila pravidlami Svetovej obchodnej organizácie. Vo výsledku by to znamenalo stratu 5 % HDP a 950 tisíc pracovných miest.

CBI už v minulosti vyhlásilo, že bude aktívne podporovať zotrvanie v únii. Podniky, ktoré združuje, pritom zamestnávajú vyše 7 miliónov ľudí.

Britská obchodná komora (British Chamber of Commerce/BCC) si pred blížiacim sa júnovým referendom zvolila neutrálne stanovisko. Jej šéfka Nora Senior, ktorá sa verejne postavila za odchod Británie, na začiatku mesiaca rezignovala.

Vedúci kampane za vystúpenie Matthew Elliott najnovší prieskum hospodárskych dopadov odmietol. Pre BBC vyhlásil, že skúmané scenáre mali zámerne smerovať k tomu, že členstvo v EÚ je „jedinou bezpečnou voľbou“.

Euroskeptikom sa nepáči ani chystaná návšteva Baracka Obamu vo Veľkej Británii. Odchádzajúci americký prezident opakovane varoval pred Brexitom a svoje varovania zrejme zopakuje aj v apríli v Londýne. Na internete prebieha petícia proti jeho vystúpeniu v parlamente.

Prieskumy verejnej mienky zatiaľ možný výsledok referenda o zotrvaní v EÚ neponúkajú. Na hlasovanie bude mať zásadný vplyv 20 % doteraz nerozhodnutých voličov.