Brexit môže zdržať prioritu slovenského predsedníctva. Reformu ETS

Minister László Sólymos. FOTO-TASR (Jakub Kotian)

Výsledok britského referenda sa už začína prejavovať na konkrétnych európskych politikách.

Ešte v piatok 24. júna odstúpil spravodajca legislatívy kľúčovej pre klimatickú politiku. Britský europoslanec Ian Duncan zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) bol zodpovedný za reformu Systému obchodovania s emisiami (ETS).

Riziko, že prijatie legislatívy to spomalí, priznalo pre EurActiv.sk aj slovenské ministerstvo životného prostredia. Reformu ETS pritom minister László Sólymos (Most-Híd) označil za prioritu slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Na novej legislatíve, ktorú navrhla Európska komisia, sa musia dohodnúť Európsky parlament a Rada EÚ.

Čítajte aj: Reforma ETS: Aktivisti hovoria o papierovom tigrovi, ministri kritike odolávajú

Hlasovanie Britov proti členstvu EÚ môže ovplyvniť aj ďalšie priority Bratislavy, ktorá sa na čelo Rady EÚ postaví v piatok 1. júla.

Hľadá sa spravodajca

Ian Duncan, britský konzervatívec zvolený za Škótsko, sa práci na reforme vzdal hneď po ohlásení výsledkov referenda.

„Myslím si, že by bolo zmysluplné, aby (novú legislatívu) posúval dopredu iný člen (výboru pre životné prostredie), ktorý dokáže doviesť dôležité reformy do konca,“ napísal europoslanec v rezignačnom liste.

Po Duncanovej rezignácii sa podľa portálu EurActiv.com rozbehli dohady, kto ho nahradí na poste spravodajcu, ktorý patrí skupine ECR.

Obavy z Poliakov

ECR tvoria predovšetkým britskí a poľskí europoslanci. Prominentní členovia výboru sú však podľa EurActiv.com zhrození z predstavy, že by reformu ETS prebral Poliak. Poľsko vyrába 90 percent elektriny zo spaľovania uhlia.

Obavy sú údajne také veľké, že šéf výboru Giovani La Via zvažuje odmietnutie Duncanovej rezignácie.

Je však možné, že Poliaci nebudú mať záujem. „Poliaci sú posadnutí uhlím, ale boli by radšej, keby to riešil Brit a oni kritizovali z diaľky, ako keby mali s každým bojovať,“ vysvetlil jeden z parlamentných zdrojov EurActiv.com.

O novom spravodajcovi sa má rozhodnúť v týchto dňoch.

Slovenská priorita

Dotiahnutie reformy ETS za prioritu nachádzajúceho predsedníctva označil aj minister životného prostredia László Sólymos.

„Zostane to na nás, musíme to dokončiť. Sme blízko k dohode na úrovni Rady, ktorá by mala byť dosiahnutá v decembri na Rade,“ povedal tri dni pred britským referendom.

V odpovediach na otázky EurActiv.sk už Sólymosov rezort priznal riziko spomalenia v europarlamente.

Odstúpenie je problém

„Odstúpenie spravodajcu predstavuje určitý problém, ktorý môže posunúť hlasovanie o revízií smernice o ETS vo výbore Parlamentu, ktoré je momentálne naplánované na 8. decembra 2016, a tým spomaliť celkový proces prijímania legislatívy o niekoľko mesiacov,“ uviedol tlačový odbor ministerstva životného prostredia.

Rezort však tvrdí, že „na ambícii slovenského predsedníctva posunúť rokovania čo najďalej a uzavrieť čo najviac otvorených bodov sa nič nemení.“

Dúfa, že meškanie sa podarí dobehnúť neskôr. „Celkovo by britské referendum nemalo skomplikovať rokovania o revízií smernice o EU ETS, keďže jej prijatie sa podľa pôvodných plánov očakáva až v druhej polovici roka 2017.“

Dopad na Parížsku dohodu a COP22

ETS pokrýva asi 45 percent emisií Únie a je najdôležitejším nástrojom pre plnenie jej klimatických záväzkov. V súčasnosti sú ceny povoleniek nízke, európske inštitúcie sa preto snažia trh oživiť. Britská časť trhu je pritom svojou veľkosťou a množstvom uhoľných elektrární pre fungovanie ETS životne dôležitá.

Britské referendum môže mať negatívny dopad aj na ďalšie priority slovenského predsedníctva v oblasti zmeny klímy – diskusiu o ratifikácii Parížskej dohody a na prípravu na novembrovú COP22 v Marrákeši.

Čítajte aj: Predsedníctvo EÚ: Čo chcú dosiahnuť a čoho sa boja slovenskí ministri?

Z politického hľadiska patrí Veľká Británia medzi hlavných obhajcov ambicióznych klimatických záväzkov. Z právneho hľadiska zase EÚ nedokáže ratifikovať Parížsku dohodu bez jedného zo svojich členov.

Ministerstvo je optimistické

Slovenský envirorezort a stále zastúpenie pri EÚ dopad referenda na predsednícku agendu ešte analyzujú. Ministerstvo je však optimistické.

„Dosahy počas slovenského predsedníctva by vo všeobecnosti nemali byť veľké, keďže Veľká Británia ešte formálne nepožiadala o vystúpenie podľa článku 50 Zmluvy o fungovaní Európskej únie,“ napísal v stanovisku pre EurActiv.sk

„Diskusie o legislatíve, príprave na klimatickú konferenciu COP 22 v Maroku a proces ratifikácie Parížskej dohody budú pokračovať podľa plánu,“ dodal Sólymosov rezort.

Čítajte aj: Brexit oslabí v Európe jadro, môže spomaliť ratifikáciu klimatickej dohody