Brexit podľa Mayovej: Chceme len obchod

brexit

Britská premiérka Theresa Mayová (AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Nebudeme sa držať žiadnych “zbytkov členstva v EÚ”, povedala vo včerajšom zásadnom prejave o tom, ako si Británia predstavuje svoj odchod z EÚ, Theresa Mayová.

Po včerajšku je jasné, že Británia nechce nasledovať žiadny zo známych modelov vzťahov, ktoré majú iné štáty s EÚ, napríklad nórsky (sú členom jednotného trhu, prispievajú do rozpočtu EÚ, nemajú hlasovacie práva) alebo švajčiarsky (komplikovaný systém dohôd s EÚ).

Britský odchod bude iný.

Vystupujeme z jednotného trhu

Premiérka povedala, že rešpektuje “pozíciu EÚ”, že 4 slobody (osôb, tovarov, kapitálu a služieb), na ktorých stojí európsky spoločný trh, nie je možné oddeliť.

Lídri EÚ opakovane hovorili, že v budúcich rokovaniach s Britániou ide pre nich o červenú čiaru.

Preto Británia z jednotného trhu vystúpi, čo jej na druhej strane umožní regulovať pracovnú migráciu z EÚ.

Kontrola nad migráciou

Tých, ktorí už dnes, resp. v dobe odchodu Británie z EÚ, žijú a pracujú dlhodobo, aspoň 5 rokov, by sa zmeny nemali dotknúť. Ich práva by mali zostať rovnaké.

Nové príchody chce ale vláda v Londýne regulovať. Akým spôsobom je stále predmetom diskusie vlády v Británii a bude aj témou rokovaní s EÚ.

Neoddeliteľnou témou je totiž aj osud a práva v státisícov občanov Veľkej Británie, ktorí sa usídlili na kontinente.

Británia sa tiež nezatvorí úplne. “Stále chceme lákať najchytrejších”, povedala premiérka.

Nový vzťah s EÚ: Niečo ako colná únia, ale nie úplne

Británia si podľa Mayovej praje silný partnerský a spojenecký vzťahv s EÚ založený na hodnotách a obchode, konkrétne na novovyrokovanej dohode o voľnom obchode.

Plnú colnú úniu s EÚ odmieta.

Tá by vraj Britániu obmedzovala v budovaní nových obchodných vzťahov so svetom, čo je zároveň hlavný motív, ktorý vláda presadzuje. Víziu “Globálnej Británie”, ktorá nie je orientovaná regionálne, ale jej ambície sú globálne, predovšetkým v obchodných vzťahoch.

Argumentom Mayovej je aj to, že posledné roky obchodná výmena krajiny stagnovala, čo pripisuje obmedzeniam spoločnej obchodnej politiky EÚ, ktorou je ako člen viazaná.

EÚ musí uspieť, ale tiež nám dať , čo chceme

Je v záujme Veľkej Británie, aby EÚ uspela a darilo sa jej, odkázala premiérka.

Dúfa však v pozitívny prístup štátov k rokovaniam. Vyhranila sa proti vyhláseniam, že “brexit musí bolieť”, lebo by to malo “katastrofické dôsledky” pre EÚ samotnú. Konkrétne menovala automobilový priemysel, poľnohospodásrtvo či energetiku

Jasne povedala aj to, že nebude akceptovať zlú dohodu, to si radšej Británia pôjde celkom vlastnou cestou, pričom zopakovala scenár svojho ministra financií Philipa Hammonda o novom ekonomickom modeli založenom na nízkych daniach.

Rozpočet a Súdny dvor

Silnou motiváciu vymaniť sa z jednotného trhu je okrem migrácie aj vôľa uniknúť pôsosobnosti Súdneho dvora EÚ.

Británia už nemieni prispievať veľké sumy do európskeho rozpočetu. Tomu tak hrozí výpadok až na úrovni 7,6 miliárd eur. Mayová ale nevylúčila menšie príspevky do európskych programov, na ktorých sa budú aj po odchode  chcieť sami podieľať. Je pripravená spolupracovať s EÚ intenzívne v oblasti spravodajských informácií a bezpečnosti. Británia dokonca nedávno ohlásila plány spolupracovať s Europolom.

Škótsko a Severné Írsko

V prejave zaznel aj silný apel na jednotu Spojeného kráľovstva. Mayová prisľúbila, že bude ďalej počúvať názory vlády v Skótsku a Walese či Severnom Írsku. “Nebudeme vo všetkom súhlasiť,” avizovala.

Reakcia škótskej premiérky Nicoly Sturgenovej jej dala za pravdu. Tá dlhodobo hovorí, že záujmom Škótska je zostať súčasťou jednotného trhu EÚ a Mayovej pripomína, že za takýto scenár Škóti nehlasovali.

“Tvrdý brexit” podľa nej zvyšuje pravdepodobnosť nového referenda o škótskej nezávislosti.

Iný problem je Severné Írsko, ktoré čakajú voľby a kde bude potrebné, uznala premiérka, rýchlo “vymyslieť praktické riešenia”, po odchode Británie z EÚ.

Informačné embargo

Finálnu dohodu s EÚ budú schvaľovať obe komory britského parlamentu parlamentu, prisľúbila Mayová.

Využila príležitosť, aby odkázala novinárom, že necíti povinnosť na dennej báze informovať o priebehu rokovaní, pretože podľa nej každá uniknutná informácia oslabuje jej rokovaciu pozíciu a teda národné záujmy.

“Mojou úlohou je zlepšiť život v Spojenom kráľovstve.”

Želá si “hladký a plynulý” brexit. V rámci rokovaní chce zachovať “pocit istoty” pre podnikateľov, aby si mohli byť v každej chvíli istí regulačným režimom. Povedala, že biznis už neprotestuje proti odchodu krainy z EÚ, ale pozerá sa naň ako na príležitosť.

Keď sa Mayovej novinári pýtali na jej predreferendové vyjadrenia, kde hovorila, že Británia si vystúpením z EÚ ekonomicky pohorší, premiérka argumentovala novými ekonomickými analýzami a číslami, ktoré podľa nej hovoria o lepších vyhliadkach ekonomiky, ako sa pôvodne predpokladalo.