Brexit: Pripravujeme sa na všetky scenáre, priznalo Nemecko

Wolfgang Schäuble. FOTO-TASR/AP (Virginia Mayo)

„Ak vystúpia, ani pán boh nevie, čo bude, pretože nepoznáme procedúry, čo to všetko bude znamenať a my budeme predsedajúcou krajinou,“ povedal v stredu 8. júna premiér Robert Fico.

V piatok 10. júna najväčšia krajina Európskej únie priznala, že prípravy na možný brexit sa konajú. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble pre magazín Der Spiegel povedal, že plánovanie prebieha „pre všetky možné scenáre, aby sme obmedzili hrozby.“

Portál Politico zase tento týždeň informoval, že Francúzi sa snažia ostatné krajiny presvedčiť, aby rozchod s Britániou prebehol čo najrýchlejšie.

Referendum sa koná 23. júna a momentálne v prieskumoch prevažuje brexit.

Riešia, čo s Holandskom

Minister Schäuble dal príklad otázok, ktoré teraz predstavitelia eurozóny riešia. „Ako by reagovalo napríklad Holandsko, ktoré je tradične veľmi silne spojené s Britániou,“ opýtal sa na adresu štátu, ktorý do konca júna predsedá Rade EÚ.

Nemecký financmajster zároveň varoval, že ak Británia opustí EÚ, nebude môcť využívať výhody spoločného trhu bez toho, aby rešpektovala jeho pravidlá.

Británia „by musela dodržiavať pravidlá klubu, ktorý práve opustila,“ citoval ho Der Spiegel z kampane proti brexitu, ktorú viedol po boku svojho britského kolegu Georgea Osbornea.

Francúzsko chce rýchly rozchod

Druhá najväčšia ekonomika eurozóny a tretia najväčšia ekonomika EÚ, Francúzsko, sa zase sústredí na odradenie ďalších odstredivých tendencií po prípadnom odchode britských ostrovov. Dosiahnuť to chce cez čo najrýchlejšie prestrihnutie všetkých možných väzieb.

„Ak povieme, ste mimo EÚ, ale môžete si nechať všetky výhody bez akejkoľvek solidarity, je to hrozné posolstvo pre zvyšok EÚ,“ povedal portálu Politico francúzsky diplomat, ktorý si želal zostať v anonymite.

Čítajte aj: Aký je plán Únie po brexite? Francúzsko sa chce vyhnúť témam, ktoré rozdeľujú

„Bezbolestný brexit je nemožný, ak chceme, aby ostatní v EÚ zostali,“ myslí si diplomat.

Iný nemenovaný francúzsky diplomat pre EurActiv.sk vysvetlil, že jeho krajina sa bude snažiť neotvárať citlivé témy ako architektúra eurozóny. Cieľ je rovnaký: udržať ostatných pohromade.

Diskusie o hlbšej integrácii pokračujú

Napriek približujúcemu sa referendu neutíchajú diskusie o hlbšej integrácii. Hlavne vo Francúzsku.

Guvernér francúzskej centrálnej banky François Villeroy de Galhau sa vo štvrtok 9. júna opäť vyslovil za vytvorenie postu európskeho ministra financií. Ten by mal podľa neho na starosti predovšetkým užšiu koordináciu fiškálnych a hospodárskych politík. Dohliadal by aj na realizáciu „centrálneho krízového manažmentu“, povedal Villeroy de Galhau na konferencii v Nemecku.

Obáv Nemecka z transferovej únie si je pritom podľa vlastných slov plne vedomý.