Brexit sa začne 19. júna. EÚ vie, aké práva bude pre občanov EÚ žiadať

brexit

V Británii sa 8. júna budú konať predčasné parlamentné voľby. zdroj: TASR/AP

Rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ sa začnú 19. júna, informovala dnes britská premiérka Theresa Mayová. Britských voličov vyzvala, aby jej v predčasných parlamentných voľbách v prvej polovici júna dali silný mandát.

Nebude to možné zastaviť

„Rokovania sa začnú 11 dní po voľbách a nebudeme nič odkladať. Nebude to možné zastaviť. Európania sú pripravení. Rozvrh bol stanovený,“ vyhlásila britská premiérka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Mayovej v ostatných dňoch klesá v prieskumoch voličská podpora. Britov vyzvala, aby jej 8. júna v predčasných voľbách udelili silný mandát, ktorý bude potrebovať pri vyjednávaní s EÚ o tzv. brexite.

Minulý týždeň hlavný únijný vyjednávač pre brexit Michel Barnier uviedol, že prvé rokovania sa začnú v týždni po 19. júni. O prvých výsledkoch rokovaní chce informovať lídrov členských štátov EÚ, ktorí sa zídu 22. a 23. júna na zasadnutí Európskej rady v Bruseli.

Kľúčové požiadavky

Európska komisia (EK) včera zverejnila kľúčové požiadavky týkajúce sa práv občanov a finančného vyrovnania v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ.

Občanom chce garantovať rozsiahle práva a od Británie očakáva splatenie finančných záväzkov v eurách. V prípade sporov by podľa nej mal mať právo rozhodovať naďalej Súdny dvor EÚ.

EK chce zachovať práva občanov zvyšných 27 členských štátov EÚ a ich rodinných príslušníkov v Spojenom kráľovstve (zhruba 3,2 milióna osôb) i občanov Spojeného kráľovstva v krajinách EÚ (1,2 milióna). Po piatich rokoch súvislého pobytu im mieni priznať právo na získanie trvalého pobytu.

Tí, ktorí legálne žijú v Británii alebo inde v EÚ, by mali mať právo na pobyt aj po tzv. brexite. Vydávanie dokladov o pobyte po vystúpení Británie z EÚ by malo byť zadarmo alebo za rovnaký poplatok ako pre domácich obyvateľov.

Práva

EK chce po brexite zabezpečiť právne vymáhateľné, nediskriminačné a účinné záruky pre dodržiavanie práv týchto občanov a ich rodinných príslušníkov. Ide o práva platné v momente odchodu Británie z EÚ – právo na pobyt v inom členskom štáte, právo na prácu, právo na sociálne zabezpečenie a zdravotnú starostlivosť, ako aj uznávanie diplomov, certifikátov a odbornej spôsobilosti.

Týka sa to zamestnancov, uchádzačov o prácu, samostatne zárobkovo činné osoby, študentov, dôchodcov a ich rodinných príslušníkov, ktorí už majú v Británii nahlásený pobyt, alebo tak učinia do dňa brexitu. Ten by mal nastať 29. marca 2019.

EK trvá na tom, aby o právach občanov naďalej rozhodoval Súdny dvor EÚ. Podľa agentúry DPA sa táto požiadavka v Londýne nestretne s pochopením.

Finančné vyrovnanie

Finančné vyrovnanie sa pri brexite bude týkať troch oblastí: rozpočtu EÚ, ukončenia členstva Spojeného kráľovstva vo všetkých inštitúciách a agentúrach EÚ a účasti Británie v špecifických únijných fondoch a iniciatívach.

Ide celkovo až 74 inštitúcií a napríklad aj výdavkov na financovanie migračnej dohody s Tureckom alebo financií pre britských učiteľov pôsobiacich v EÚ až do konca akademického roka 2020-2021. Týka sa to aj britských príspevkov do Európskej centrálnej banky.

EK síce neposkytla výšku finančného vyrovnania, ale dala najavo, že očakáva od Británie splatenie záväzkov v eurách. Kým Únia chce dosiahnuť výrazný pokrok pri právach občanov a financiách v prvej fáze rokovaní, Londýn si praje o finančnom vyrovnaní rokovať až v záverečnej fáze vyjednávaní o brexite, súčasne s dohodou o nastavení vzťahov do budúcnosti.

Október 2017

Únia mieni dospieť k uzavretiu dohody o samotnom odchode Británie v októbri 2017, potom budú nasledovať rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov medzi Britániou a Úniou. Čas medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by mal slúžiť na ratifikáciu dosiahnutej dohody oboma stranami. Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak dovtedy Európska rada – teda lídri členských štátov – jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia.