Brexit spomalí hospodársky rast EÚ

Euroskupina sankcie brexit Dijsselbloem

Pierre Moscovici, Jeoren Dijsselbloem a Klaus Regling, zdroj: Rada EÚ

Ministri financií eurozóny, Euroskupina, sa v pondelok stretli po prvýkrát od britského referenda za vystúpenie z Európskej únie.

Okrem hospodárskych následkov brexitu sa Euroskupina venovala aj rozpočtovej situácií v Portugalsku a Španielsku, či otázke rekapitalizácie talianskych bánk.

Neistota po brexite

„Hlasovanie v Spojenom kráľovstve za vystúpenie prekvapilo trhy, čím sa neistota výrazne zvýšila,“ povedal eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici, ktorý ministrov financií informoval o predpokladanom hospodárskom vývoji po referende.

Moscovici očakáva, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) v EÚ spomalí v dôsledku britského referenda o 0,2 až 0,5 %. Británia môže podľa neho očakávať v nasledujúcom roku spomalenie o 1 až 2,5 % HDP.

Eurokomisár tiež vyzval novú britskú vládu, aby proces vstúpenia z Únie začala čo najskôr. „Čím dlhšie trvá neistota, tým viac to stojí hospodárstvo,“ varoval.

Predseda Euroskupiny Jeoren Dijsselbloem na tlačovej konferencii ubezpečil, že aj napriek zvýšenej neistote budú ministri pracovať na fiškálnych opatreniach pre rast, štrukturálnych reformách aj na ozdravení bankového sektoru.

O talianskych bankách v skratke

Ministri stručne odpovedali na časté otázky ohľadom situácie v talianskom bankovom sektore aj napriek tomu, že táto téma nebola na programe ich schôdze.

Podľa Jeorena Dijsselbloema Taliansko musí rešpektovať nedávno prijaté pravidlá, podľa ktorých musia straty bánk absorbovať najmä majitelia dlhopisov a akcií (tzv. bail-in).

Taliansky bankový sektor je v súčasnosti zaťažený viac než 360 miliardami eur v nesplácaných úveroch.

Čítajte aj: Talianskym bankám možno pomôže brexit

„Pravidlá ešte nie sú tak staré a sú veľmi jasné,“ povedal Dijsselbloem. „Sú samozrejme aj striktné v tom zmysle, že jasne určujú kedy je bail-in potrebný, a v akom poradí ho kto potrebuje“.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble potvrdil tvrdý postoj Berlína, ktorý odmieta, aby sa nové pravidlá obchádzali. „Všetci vieme, že pravidlá, ktoré Únia vytvorila ako ponaučenie z finančnej a bankovej krízy slúžia na to, aby sa niečo také už neopakovalo,“ povedal.

Podľa ministra financií SR Petra Kažimíra Únia nie je pripravená na prijatie zásadných zmien v pravidlách „aj keď sa v Taliansku teraz môžu ozývať osobité požiadavky, pretože sú v špecifických problémoch“.

Súhlasia s Komisiou

Euroskupina rokovala aj o odporúčaní Komisie, ktorá zhodnotila že Španielsko a Portugalsko neprijali účinne opatrenia na zníženie svojich rozpočtových schodkov.

Konečné rozhodnutie o odporúčaní príjmu ministri financií až dnes na rade Ecofin, ktorej bude po prvý krát predsedať Peter Kažimír. Ten pred jej začatím povedal, že odporúčanie Komisie má u ministrov „silnú podporu“.

Po schválení odporúčania má Komisia 20 dní na to, aby prišla s návrhom sankcií pre obe krajiny. Exekutíva však môže navrhnúť aj nulové sankcie, za čo sa včera opätovne vyjadrilo niekoľko ministrov.

Čítajte aj: Slovensko nechce meniť otázku sankcií pre Španielsko a Portugalsko na drámu