Brexit spomaľuje rast britskej ekonomiky

Philip Hammond

Rozhodnutie o odchode z EÚ „zmení smer britskej histórie“, povedal minister financií Philip Hammond v parlamente, na prvom vystúpení k otázke štátneho rozpočtu od júnového referenda.

Kvôli brexitu „je potrebné viac ako kedykoľvek predtým riešiť dlhodobo slabé miesta našej ekonomiky“.

Na základe dobrého vývoja v prvých mesiacoch roka, v marci odhadovala vláda tohoročný rast na 2,2% HDP. Očakávania však boli revidované na 1,4%.

„To je samozrejme pomalšie, ako by sme si želali, ale stále na úrovni odhadu MMF pre Nemecko, a vyššie než odhady rastu pre mnohých našich európskych susedov, vrátane Francúzska a Talianska“, povedal Hammond.

„Hammond predniesol jesenný prejav o stave rozpočtu, ktorý ilustruje škodu, ktorú pravdepodobne spôsobí brexit, tvrdí ekonóm ING James Knightley.

Minister oznámil aj očakávaný balík investičných projektov, ktoré majú pomôcť rastu. Je medzi nimi aj stavba nových bytov, či zlepšovanie ciest. Zvyšuje sa tiež minimálna mzda a daňové limity, vďaka čomu ostane zamestnancom viac peňazí.

Neistota

Hammond tiež oznámil, že a vzdáva cieľa svojho predchodcu, George Osborna, na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v 2019/20.

„Vzhľadom na neistotu, ktorej čelí ekonomika, a vzhľadom na nižšie odhady rastu, sa už nesnažíme o dosiahnutie prebytku v 2019/20.“

Britská ekonomika sa po referende vyhla hospodárskej recesii. Rozhodnutie Bank of England znížiť úrokovú mieru n 0,25% oslabilo libru, to však mohlo krátkodobo pomôcť exportu.

Zníženie očakávaného rastu je podľa ministra spôsobené „nižšími investíciami a oslabeným dopytom spotrebiteľov, motivovanými… väčšou neistotou a vyššou infláciou, spôsobenou znehodnotením libry“.

Niektorí experti však varujú, že britská ekonomika začne cítiť vážne dopady brexitu až potom, ako začne formálne proces odchodu z EÚ. Premiérka Theresa May chce aktivovať článok 50 do marca budúceho roku.

Investície

V rámci investičného balíka chce britská vláda dať 1,4 miliardy libier na stavbu 40 000 „dostupných bytov“.

Od apríla sa zvýši minimálna mzda zo 7,20 na 7,50 libry na hodinu. Firemné dane budú znížené z 20 na 17 percent.

Cez víkend zas Theresa May oznámila zvyšovanie investícií do výskumu a vývoja. Do roku 2020 by to malo byť každoročne o 2 miliardy libier. Investície budú poskytované prostredníctvom nového fondu, prioritou bude robotika, priemyselné biotechnológie, či medicínske technológie.