Británia bude na brexit potrebovať súhlas parlamentu

Britská premiérka Theresa Mayová, zdroj: EurActiv.com.

Rozhodnutie súdu z dnešného rána (3. november) je kľúčové. Znamená, že britská vláda nebude môcť využiť tzv. kráľovskú výsadu, aby obišla parlament a začala rokovať s EÚ o odchode bez predošlého hlasovania v parlamente. Vláda už vyhlásila, že sa voči rozhodnutiu odvolá.

„Súd sa nestotožňuje s argumentom, ktorý predniesla vláda,“ píše sa v rozsudku.

Súd začal rozhodovať v tejto veci na podnet londýnskej podnikateľky Giny Millerovej, ktorá argumentovala, že spustenie článku 50 Lisabonskej zmluvy, bude znamenať stratu zákonných práv občanov Spojeného kráľovstva aj Európskej únie.

Časový sklz

Odvolaním sa Najvyšší súd Spojeného kráľovstva bude zaoberať 7. decembra. Theresa Mayová v minulosti oznámila, že článok 50 vláda aktivuje najneskôr v marci 2017.

Prípad však môže skončiť až pred Súdnym dvorom Európskej únie. V tomto prípade by Mayová zrejme musela ustúpiť od „tvrdého brexitu“, ku ktorému jej vláda v súčasnosti smeruje.

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeon už tweetovala, že ide o „významné“ rozhodnutie.

Ústrední bojovníci za brexit reagovali takmer okamžite. Súčasný líder hnutia UKIP Nigel Farage (na odchode s funkcie) nazval rozhodnutie vedomým plánom politikov zradiť 17,4 milióna voličov, ktorí hlasovali za odchod z EÚ. Farage taktiež vyhlásil, že ak Spojené kráľovstvo do roku 2019 nevystúpi z Únie, vráti sa naplno ku kampani.

Jeho kolega z UKIPu Patrick O`Flynn na Twitteri napísal, že priaznivci zotrvania Spojeného kráľovstva v EÚ sa z 23. júna vôbec nepoučili a znova prehrajú.

Ako hlasovať?

Rozhodnutie vnáša ďalšiu neistou do Mayovej aj tak nejasnej stratégie pre brexit. Nová britká premiérka čelí vlne kritiky za to, že nemá konkrétny plán, ako opustiť EÚ a aký vzťah chce vlastne s Úniou Británia po vystúpení udržiavať.

Rozhodnutie súdu sa nijako netýka výsledku referenda. V prípade že vláda s odvolaním neuspeje, britskí poslanci budú pri hlasovaní čeliť dileme, či majú ísť proti vôli väčšiny svojich voličov.

Správa ovplyvnila aj dianie na finančných trhoch, kde si libra polepšila o 1 percentuálny bod. Stalo sa tak po dlhom období, v ktorom britská mena vykazovala slabú výkonnosť. Bookmakeri už dokonca hovoria o predčasných voľbách, či o druhom referende, ktoré sa má konať v roku 2019.

Reakcie slovenských europoslancov

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík si myslí, že členovia britského parlamentu si nedovolia väčšinovo hlasovať proti rozhodnutiu voličov.

„Ja osobne si nemyslím, že keď padne v referende rozhodnutie, že by poslanci mali do toho ešte rozprávať.“

Europoslanec si myslí, že Spojené kráľovstvo nemá dôvod zostať v Únii, ktorá na tzv. brexit sama doplatí. „Nechceli Schengen, nechceli euro, akurát platia miliardy do spoločného rozpočtu,“ zhrnul Sulík.

Iný názor vyjadril poslanec EP Eduard Kukan, ktorého dnešné rozhodnutie britského súdu neprekvapilo. „Parlament by mal mať právo rozhodovať a kontrolovať vládu v takej kľúčovej otázke, ako je rokovanie o brexite.“

Kukan súhlasí so Sulíkom v tom, že treba rešpektovať názor britských voličov a očakáva, že v tomto duchu rozhodnú aj britskí zákonodarcovia. Myslí si, že zapojením parlamentu sa dostane vláda Theresy Mayovej počas rokovaní o odchode z EÚ pod väčší tlak.