Británia chce zásadné zmeny v regionálnej politike

David Cameron na Downing street 10, Zdroj: TASR/AP Photo/Stefan Rousseau-pa

Vláda premiéra Davida Camerona zažila minulý týždeň v parlamente hanebnú porážku, keď euroskeptickí členovia jeho Konzervatívnej strany spojili sily s opozíciou a požadujú zníženie navrhovaného rozpočtového rámca.

Cameron vo štvrtok v Londýne vyhlásil, že poslancov počúvne a je pripravený použiť veto. Dodal však, že Británia má už teraz v rokovaniach o eurorozpočte tvrdý postoj, keď požaduje jeho zmrazenie. Znamenalo by to, že rozpočet EÚ nemôže rásť rýchlejšie, než inflácia.

Vláda je zároveň presvedčená, že dosiahnuteľné sú aj zmeny vo využívaní fondov na regionálny rozvoj. Pre Sunday Telegraph to uviedol nemenovaný vysokopostavený zdroj.

Európska komisia na kohéznu politiku, ktorej úlohou je zmierniť nerovnováhy medzi bohatými a chudobnými regiónmi, vo svojom návrhu vyčlenila 376 miliárd eur. Takúto pomoc čerpajú aj niektoré slabšie britské časti ako Cornwall či Wales.

Spojené kráľovstvo pritom minulý rok bolo štvrtým najväčším čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ a celkovo do spoločnej pokladnice vložilo 5,5 miliardy eur. Konzervatívna poslankyňa Andrea Leadsom vyhlásila, že reforma štrukturálnych fondov mešká už dlhší čas.

„Každý členský štát dostáva štrukturálne fondy. Ak by sa peniaze zamerali len tam, kde sú naozaj nevyhnutné a bohatšie krajiny by mali vlastné schémy, boli by všetky členské štáty bohatšie a Veľká Británia by tak ušetrila 2 miliardy libier (2,5 miliardy eur) každý rok,“ uviedla pre Sunday Telegraph.

Práve výzvy k zmene v čerpaní štrukturálnych a kohéznych fondov, ktoré tvoria druhú najväčšiu časť rozpočtu, by mohli uspokojiť niektorých konzervatívnych euroskeptikov usilujúcich sa o rozviazanie väzieb s EÚ.

Európski lídri sa budú snažiť dosiahnuť dohodu na mimoriadnom summite 22. – 23. novembra. Nemecká kancelárka Angela Merkelová chce o postojoch Británie tento týždeň osobitne rokovať s premiérom Cameronom .