Británia je pripravená podporiť Blaira ako predsedu Európskej rady

Pozadie

Meno bývalého britského premiéra sa v súvislosti s postom, ktorý vznikne na základe Lisabonskej zmluvy spomína už dlho. Pred rokom mu v tejto súvislosti vyjadril podporu francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Neskôr si to údajne rozmyslel v prospech luxemburského premiéra Jean Claude Junckera a najnovšie je údajne pripravený podporiť bývalého španielskeho premiéra Felipe Gonzáleza.

Niektorí lídri EÚ majú zásadný problém s tým, že by mali úniu viesť dvaja prominentní obhajcovia invázie do Iraku – Blair a Barroso. Iní zase varujú, že netreba diskutovať o obsadení postov z Lisabonu pred druhým írskym referendom.

Otázky

Oživenie záujmu o Blaira ako o možného prvého stáleho predsedu Európskej rady prinieslo vyjadrenie britskej ministerky pre záležitosti EÚ Glenys Kinnock, ktorá povedala, že sa očakáva, že Blair bude mať o tento post záujem.

"Premiér je toho názoru, že Tony Blair by bol dobrým kandidátom na akýkoľvek významný medzinárodný post“, povedal novinárom Brownov hovorca. 

„Ak sa Tony Blair rozhodne uchádzať sa o post predsedu Európskej rady v prípade, že tento post vznikne, tak ho samozrejme podporíme“.

„Vláda podporuje kandidatúru Tonyho Blaira… Je to stanovisko vlády“, povedala v Štrasburgu Glenys Kinnock.

Blair odstúpil z postu britského premiéra po 10 rokoch v úrade a odvtedy pôsobí ako vyslanec Kvarteta (EÚ, USA, OSN a Rusko) na Blízkom východe. Vzťahy medzi Blairom a jeho nástupcom na Downing Street Gordonom Brownom boli počas Blairovho mandátu tŕnisté a obaja muži bojovali o vplyv nad smerovaním Labour party.

Opoziční konzervatívci sú proti Lisabonskej zmluve a teda aj vytvoreniu postu stáleho predsedu Európskej rady. „Ktokoľvek ho bude zastávať, bude mať sklon centralizovať moc v Bruseli a dominovať nad národnými zahraničnými politikami“, povedal tieňový minister zahraničia William Hague. „V rukách niekoho tak ambiciózneho ako je Tony Blair je to takmer isté“.

Blairova kancelária odmietla, že by sa expremiér pripravoval na súťaž o post, ktorého mandát má trvať dva a pol roka s možnosťou jedného znovuzvolenia.

„Nie je žiadna kampaň“, povedal Blairov hovorca. „Ako sme už povedali mnohokrát predtým, nemôže byť kandidát na pozíciu, ktorá vlastne neexistuje“. 

 (EurActiv / Reuters)