Británia má plniť svoje finančné záväzky voči únii až do roku 2023

brexit rozpočet EÚ

Theresa Mayová. Foto: TASR / AP Photo/Frank Augstein

“Európska únia očakáva, že sa Briti budú kedysi daných prísľubov držať,” uviedol komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger pre nadchádzajúce vydanie nemeckých novín Welt am Sonntag.

“Musia naplniť svoje finančné záväzky v plnom rozsahu do konca roku 2020 a až do roku 2023 vykonávať platby Európskej únii,” citovala ho dnes agentúra DPA.

Logika 7-ročných rozpočtov

Ide o záväzky, ktoré ešte pred referendom o vystúpení z EÚ Veľká Británia odsúhlasila ako členský štát pri vyjednávaní 7-ročného rozpočtového rámca EÚ v roku 2013. Rozpočet platí na roky 2014-2020, pričom platby sa spravidla naťahujú až na 3 roky po skončení tohto obdobia.

To, že Spojené kráľovstvo sa do roku 2020 zaviazalo prispievať do rozpočtu EÚ, pripomína aj Oettinger. “O tomto sa rozhodlo jednohlasne a so súhlasom britskej vlády za (premiéra) Davida Camerona v roku 2013,” uviedol komisár a dodal, že ide o právne záväznú normu, ktorá tvorí napríklad v oblasti štrukturálnej a agrárnej politiky základ pre plánovanie pre milióny poľnohospodárov a obcí.

Tzv. účet za brexit je jedným z hlavných sporných bodov v rozhovoroch medzi Londýnom a Bruselom. Podľa odhadov EÚ by mohlo ísť o vysokú dvojmiestnu miliardovú sumu. Hlavný vyjednávač Únie Michel Barnier sa vo štvrtok po skončení tretieho kola rokovaní v Bruseli sťažoval, že Británia už po brexite nechce dodržiavať niektoré záväzky.

Debata v britskom parlamente

Britskí zákonodarcovia sa pripravujú na prvú parlamentnú rozpravu o legislatíve, ktorá zruší väzby medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ. Člen kabinetu zodpovedný za dohľad nad tzv. rozvodovým konaním dnes pripustil, že niektoré platby Bruselu budú pokračovať aj po brexite.

Mayovej sa v júnových predčasných voľbách nepodarilo získať jasný mandát. Má tak len tesnú parlamentnú väčšinu, a to len vďaka podpore severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP). Premiérka je preto veľmi zraniteľná, ak sa jej vlastní proeurópski konzervatívni poslanci pripoja k ostatným parlamentným stranám, a pri hlasovaní odmietnu vládny návrh legislatívy o zrušení členstva, alebo podporia pozmeňujúce a doplňujúce návrhy opozície.

Tretie kolo bez pokroku

Hlavná opozičná Labouristická strana pritom plánuje na budúci týždeň počas štvrtkovej (7.9.) rozpravy navrhnúť niekoľko zmien v zákone o zrušení členstva v EÚ. Ich cieľom je udržať Britániu na jednotnom európskom trhu a v colnej únii počas prechodného obdobia po brexite, tvrdia noviny Times.

Tretie kolo rozhovorov o brexite medzi EÚ a Britániou sa tento týždeň skončilo bez nejakého pokroku. To vyvoláva otázky o schopnostiach Theresy Mayovej.

Británii pritom hrozí, že ak sa jej nepodarí dosiahnuť do októbrového summitu EÚ s bruselskými vyjednávačmi dohodu o základných otázkach v rámci brexitu: finančnom vyrovnaní, právach občanov EÚ v Británii a hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, nezačnú sa včas rokovania o novej obchodnej dohode.