Británia môže vystúpiť z Europolu a „vziať si svoje informácie so sebou“

Británia, Europol, Amber Ruddová

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová, (zdroj: TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

Ak sa s Európskou úniou nepodarí dohodnúť na výmene informácií oslabí to boj s organizovaným zločinom a terorizmom, uviedla včera britská ministerka vnútra Amber Ruddová.

Pripomenula, že Veľká Británia je najväčším prispievateľom Europolu a v prípade neúspešných rokovaní s EÚ má plné právo nechať si svoje informácie pre seba. Takýto krok má vraj oporu v legislatíve.

„Potrebujeme s Europolom taký vzťah, ktorý nám zaistí rovný prístup,“ vyhlásila ministerka po rokovaní s premiérkou Theresou Mayovou.

Británia patrí medzi krajiny, ktoré najviac využívajú dáta z Europolu. Európa na oplátku ťaží z nadštandardných vzťahov Británie so Spojenými štátmi, Kanadou, Austráliou a Novým Zélandom.

Ruddová síce povedala, že s bezpečnosťou na Ostrovoch a v Európe nechce obchodovať, ale jej tón a náznak zhoršenia spolupráce s Európou kritizovali viacerí opoziční politici a novinári.

Šéf Europolu to vidí trochu inak

Riaditeľ Europolu Rob Wainwright na začiatku marca povedal, že Londýn v istej forme rozhodne zostane súčasťou organizácie. Británia je totiž veľmi cenným partnerom v boji s terorizmom, zároveň je ale odkázaná na nástroje, akým je európsky zatykač.

Členstvo v Europole sa nateraz z členských krajín EÚ netýka Dánska. Spôsobilo to referendum v roku 2015, kde Dáni zahlasovali za predĺženie výnimky v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí.

V decembri 2016 sa však dohodli, že budú aj naďalej využívať databázy Europolu. Podmienkou je, aby do mája 2017 do dánskeho práva plne implementovali smernicu o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov (2016/680).

Veľká Británia bola súčasťou Europolu od jeho vzniku v roku 1998.