Británia na európskom rázcestí

foto: šéf konzervatívcov a možný budúci britský premiér David Cameron

S blížiacimi sa voľbami predstavili politické strany vo Veľkej Británii svoje volebné programy. V otázkach vzťahu k Európe sa konzervatívci Davida Camerona a labouristi premiéra Gordona Browna značne líšia.

Hlavným posolstvom konzervatívcov je, že sľubujú konanie referenda o všetkých budúcich zmluvách EÚ, ktoré by prenášali ďalšiu moc z Veľkej Británie do Bruselu. Nehovoria už ale o zvrátení ratifikácie Lisabonskej zmluvy, čo označujú za “zradu demokratickej tradícii krajiny“ a sľubujú, že takáto „hanebná epizóda sa už nikdy nebude opakovať“.

“Budeme konštruktívne pracovať s EÚ, ale nebudeme pokračovať s prenášaním moci a nikdy nevstúpime do eurozóny”, uvádza sa v programe Konzervatívnej strany. V najlepšom záujme Británie je podľa toryovcov členstvo v Únii, ktorá je združením členských štátov.”

Labouristi Gordona Browna ale varujú pred takýmto postojom. “Namrzenou rezistenciou a neangažovanosťou nedosiahneme nič”. Labouristi sú naopak hrdí na to, že Veľká Británia je “opäť vedúcim hráčom v Európe”.

“Chudoba konzervatívnej vízie spočíva vo falošnej voľbe medzi spojenectvom s USA a s Európou. Nielenže sú v Európe izolovaní, ale sú marginalizovaní v malej skupine krajne pravicových strán, ktoré podporujú extrémne názory a zasekli sa v popieraní klimatických zmien”, oponuje program labouristov.

Referendová zámka

Konzarvatívna vláda chce novelizovať European Communities Act z roku 1972 tak, aby bolo pri prijímaní nových európskych zmlúv, kroré by nejakým spôsobom prenášali nové kompetencie na európsku úrovneň, povinné referendum.

“Pokračujúce a netransparentné prenikanie Európskej únie do takmer každého aspektu našich životov zašlo príliš ďaleko”, píšu konzervatívci. Labouristi chcú pretláčať „agendu súvisiacu s dopredu hľadiacou Európskou úniou, v ktorej vznikajú pracovné miesta, ktorá prosperuje a má globálny vplvy.”

“Veríme, že Británia bude vo svete silnejšia, ak bude silnejšia Európska únia a že Británia bude úspešná, ak bude zorhávať v Európe vedúcu úlohu a udávať agendu zmeny”.

Západka v Lisabone                          

Konzeravtívci v programe varujú pred tými ustanoveniami Lisabonu, ktoré umožňujú integrácii napredovať bez zmeny zmlúv. Ako príklad uvádzajú možnosť vytvorenia európskej prokurátúry, o čom zmluvy hovorí. Toryovci sľubujú, že aj takýto prenos by mal byť predmetom referenda, pričom tvrdia, že žiadna prípadná európska prokuratúra nebude mať jurisdikciu nad Veľkou Britániou.

V oblasti vnútorných vecí i legislatívy týkajúcej sa zamestnanosti plánujú toryovci vrátiť kontrolu na národnú úroveň. Labouristi takúto možnosť kategoricky odmietajú. V programe píšu, že „odmietajú akýkoľvek pokus“ tieto otázky znovu otvárať a „zbaviť britských občanov sociálnych práv“.

„Hospodárska sila a sociálna ochrana idú ruka v ruke – moderná EÚ musí byť konkurencieschopnejšia a rásť a zároveň garantovať bezpečnosť a férové práva v pracovných vzťahoch“.

Zaujímavé je, že v politike rozširovania EÚ sa obe strany príliš nelíšia. Konzervatívci chcú „tlačiť na EÚ, aby ponechala svoje dvere otvorené“ ďalším krajinám, vrátane Turecka, podmienené prísnym aplikovaním prístupových kritérií“.

Snahu Turecka o vstup podporujú aj labouristi, ktorí sú súčasne za to, aby všetky balkánske krajiny otvorili prístupové rokovania pred rokom 2014.

Tretia najsilnejšia strana vo Veľkej Británii – Liberálni demokrati – vo svom volebnom programe uvádza, že najbližšie keď britská vláda pristúpi k zásadnej zmene vo vzťahu medzi Britániou a EÚ, mal by tento krok byť sprevádzaný referendom o zotrvaní alebo vystúpení z Únie.