Británia niektorým občanom EÚ pohrozila vyhostením. Omylom

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Britské ministerstvo vnútra omylom pohrozilo približne 100 osobám z členských štátov EÚ a iných európskych krajín, že budú vyhostené zo Spojeného kráľovstva. Agentúra DPA o tom dnes informovala s odvolaním sa na vyhlásenie samotného rezortu.

„Do mesiaca odíďte“

Verejnosť sa o tomto nedopatrení dozvedela po tom, ako denník Guardian poukázal na prípad fínskej vedkyne, ktorá po vlaňajšom referende o vystúpení Británie z EÚ požiadala o povolenie na trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve. Jej žiadosť bola zamietnutá a úrady ju vyzvali, aby opustila britské územie v priebehu jedného mesiaca.

Denník Independent dnes informoval, že okrem fínskej historičky Evy Johanny Holmbergovej, ktorá je vydatá za Brita a žije v anglickom Brightone, dostalo aj ďalších približne 100 osôb omylom list z ministerstva vnútra, informujúci prijímateľa o nadchádzajúcom vyhostení na základe imigračného zákona.

Práva občanov EÚ zostávajú nezmenené

Podľa vyhlásenia hovorcu, ktorého citovala agentúra DPA, sa chce teraz ministerstvo spojiť s týmito osobami a vysvetliť im, že prijaté oznámenie môžu „ignorovať“. „Nenechávame nikoho na pochybách, že práva občanov EÚ žijúcich v Spojenom kráľovstve zostávajú nezmenené,“ dodal.

V súčasnosti žije v Británii približne 3,2 milióna občanov iných krajín EÚ, pričom na to zatiaľ nepotrebujú nijaké zvláštne povolenie. To sa môže zmeniť po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ, naplánovanom na marec 2019.

Britské súdy dohliadnu

Budúce práva týchto osôb sú predmetom rokovaní medzi Londýnom a EÚ, ktoré majú pokračovať budúci týždeň v Bruseli. Británia v najnovšom vládnom dokumente k brexitu zopakovala, že keď v marci 2019 vystúpi z Únie, prestane na jej území platiť aj „priama jurisdikcia“ Európskeho súdneho dvora.

O právach občanov, ktoré podľa Európskej únie musí garantovať Súdny dvor EÚ, sa v dokumente o budúcom partnerstve, týkajúcom sa presadzovania zákonov a riešenia sporov píše: „Na dodržiavanie týchto práv a povinností budú dbať súdy Spojeného kráľovstva a nakoniec najvyšší súd Spojeného kráľovstva.“

Londýn nechce štandardnú dohodu

Vo vládnom dokumente tiež Británia sľubuje, že sa „konštruktívne zapojí“ do hľadania dohody o budúcej úlohe Súdneho dvora EÚ.

Pri otázke riešenia sporov, ktoré môžu vyplynúť z budúcich obchodných alebo iných ekonomických dohôd, navrhuje dokument rôzne „existujúce modely“, kde Súdny dvor EÚ nemá rozhodujúce slovo. Medzi tieto modely patrí napríklad vytvorenie spoločnej komisie pozostávajúcej z členov oboch strán, arbitrážne poroty alebo ustanovenie o podávaní správ a monitorovaní.

Britská vláda uviedla, že nechce “konfekčnú”, teda štandardnú dohodu s Európskou úniou o budúcej úlohe Súdneho dvora EÚ. Počas rokovaní s Úniou sa bude snažiť priamo dohodnúť, ako by malo riešenie budúcich sporov vyzerať.