Británia podmieňuje príspevok do rozpočtu EÚ obchodnou dohodou

Theresa Mayová. FOTO: Twitter.com.

Ak nedôjde k obchodnej dohode s EÚ, britská vláda neprispeje svojim podielom do európskeho rozpočtu do roku 2020. To platí aj pre záväzky Británie spojené s príspevkami na dôchodky zamestnancov EÚ. Uviedol to anonymný zdroj z britskej exekutívy.

Rôzne názory na Brexit

Komentáre členov britskej vlády pomáhajú objasniť zámery premiérky, ktoré minulý mesiac načrtla vo svojom prejave vo Florencii. Mayová v snahe odblokovať viaznuce rokovania povedala, že jej krajina si bude ctiť svoje finančné záväzky a bude pokračovať v platbách do rozpočtu EÚ.
Hovorca ministerstva pre brexit naznačil, že finančné vyrovnanie by malo byť  „v súlade so zákonom a v duchu pokračujúceho partnerstva Spojeného kráľovstva s EÚ.“

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/zasadny-pokrok-neprisiel-ani-vo-stvrtom-kole/

Mayová pokračuje v rokovaniach s Bruselom a zároveň sa usiluje udržať jednotu vo svojom kabinete, ktorého členovia majú rozdielne názory na to, ako by mal brexit vyzerať. Premiérke sa v pondelok uvoľnili ruky pre rokovania, keď minister zahraničných vecí Boris Johnson po niekoľkých týždňoch „revolty“ vyhlásil, že plne podporí všetky plány Mayovej ohľadom brexitu.

Johnson, jeden z hlavných stúpencov brexitu a dlhoročný kandidát na post lídra konzervatívcov, dnes vystúpi na konferencii strany v Manchestri.

Mayová navrhuje prechodné obdobie

Zatiaľ čo Mayovej prejav vo Florencii britských konzervatívcov rozdelil, pomohol odblokovať rokovania v Bruseli. Najproblematickejším bodom rozhovorov je finančné vyrovnanie, presnejšie, koľko peňazí bude platiť Spojené kráľovstvo za pretrvávajúce záväzky voči EÚ, keď odíde z bloku v marci 2019.
Práve pre tento bod sa augustové kolo rozhovorov skončilo sporom. Obe strany sa vtedy rozišli v zlom.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/premier-po-stretnuti-s-johnsonom-slovenskych-obcanov-brexit-neposkodi/

Až Mayovej ponuka vo Florencii priniesla pokrok. Navrhla dvojročné prechodné obdobie po vystúpení Británie z EÚ, počas ktorého bude Londýn naďalej platiť svoj plný podiel do rozpočtu EÚ.
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier privítal minulý týždeň premierkyne slová a uviedol, že priniesli „novú dynamiku“ na rokovania. Pripomenul však, že stále nie je jasné, ako Spojené kráľovstvo vníma svoje záväzky po uplynutí dvojročného prechodného obdobia.

Varoval, že rokovania o budúcej obchodnej dohode sú preto stále ďaleko. EÚ opakovane zdôraznila, že nezačne debatu o obchode, kým neuzavrie všetky body spojené s odchodom z Únie.
Dvaja predstavitelia Londýna pod podmienkou zachovania anonymity v tejto súvislosti uviedli, že Spojené kráľovstvo uznáva, že dôchodky zamestnancov EÚ sú problémom, pretože je za ne zodpovedá hlavne Únia. Sále tak zostáva otvorená otázka, či bude mať aj Spojené kráľovstvo zodpovednosť za pokrytie nákladov na dôchodky pre zamestnancov EÚ po svojom odchode z bloku, povedali.
Obe strany si uvedomujú, že nedosiahnu rýchlu dohodu o konkrétnom čísle v súvislosti s finančným vyrovnaním spojeným s brexitom. Podľa britských predstaviteľov bez obchodnej dohody nebude ani žiadna dohoda o peniazoch