Británia: Poslanci Dolnej snemovne schválili zákon o brexite

Mayová

Premiérka Theresa Mayová v Dolnej snemovni britského parlamentu, zdroj: TASR

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu (House of Commons) včera večer odsúhlasili takzvaný zákon o brexite. Vláde premiérky Theresy Mayovej tak dali „zelenú“ na spustenie procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie na základe článku 50 Lisabonskej zmluvy.

Úspech Mayovej  

Návrh zákona poslanci schválili po trojdňovej rozprave v pomere hlasov 494 ku 122.

„Veríme, že je možné v rámci dvojročného rámca [výstupových rokovaní] dosiahnuť dohodu nielen o našom odchode, ale tiež o obchodných opatreniach, ktoré zabezpečia, že budeme mať v budúcnosti silné strategické partnerstvo [s EÚ],” povedala včera v parlamente premiérka Mayová.

Proeurópski poslanci sa počas rozpravy pokúšali presadiť do návrhu zákona zmeny, ktoré by zaručili parlamentu väčšiu úlohu v procese rozchodu s EÚ. Chceli by tak zabrániť tzv. „tvrdému brexitu“, teda aby Británia neprišla o prístup na jednotný trh. Nimi navrhované zmeny však neprešli.

Poslanci budú schvaľovať aj konečnú dohodu s EÚ

Britská Konzervatívna vláda však poslancom sľúbila, že parlament dostane konečnú dohodu o brexite na schválenie ešte predtým, ako ju vláda podpíše a bude o nej hlasovať Európsky parlament. Naznačila však, že parlament bude mať iba dve možnosti, schváliť alebo neschváliť dohodu.

Vláda pôvodne nemala v úmysle nechať parlament rokovať o zákone o začatí procesu brexitu. Najvyšší súd však rozhodol, že vláda nemôže spustiť odchod krajiny z EÚ bez hlasovania parlamentu. Väčšina britských poslancov hlasovala v minuloročnom referende o členstve v Únii za zotrvanie v bloku.

Čítajte aj: Zákon o brexite je stručný. V parlamente pravdepodobne prejde

Včera však rešpektovali želanie väčšiny britských voličov, ktorí hlasovali za odchod z EÚ, a návrh zákona schválili.

Škóti sa hnevajú (a spievajú)

Poslanec Škótskej národnej strany Angus Robertson obvinil Mayovú z nedodržania sľubu, že sa Škótsko, Wales a Severné Írsko budú môcť širšie podieľať na rokovaní o brexite. Premiérka sľúbila, že bude úzko spolupracovať s ich parlamentmi, ale britský najvyšší súd rozhodol, že nebudú môcť vetovať dohodu o brexite.

Škótsky parlament v utorok pomerom hlasov 90 k 34 hlasoval proti schváleniu zákona o spustení brexitu, jeho hlasovanie však malo iba symbolický význam.

Čítajte aj: Škótsky parlament odmietol brexit

Noviny Glasgow Herald včera zverejnili výsledky prieskumu BMG, z ktorého vyplýva, že podpora nezávislosti Škótska vzrástla zo 46 na 49 percent po tom, ako Mayová oznámila 17. januára zámer rokovať o „tvrdom“ brexite.

Čítajte aj: Ďalšie Škótske referendum? Zabudnite

Na rade sú lordi

Britská premiérka má v 650-člennej Dolnej snemovni pracovnú väčšinu 16 hlasov a očakávalo sa preto, že dnes bez problémov získa súhlas s návrhom zákona o notifikácii odchodu z EÚ.

Opozičná Labouristická strana nariadila svojim 229 poslancom, aby návrh zákona podporili.

Po schválení návrhu zákona Dolnou snemovňou o ňom musí ešte hlasovať Snemovňa lordov.

Vláda chce, aby celý parlament schválil návrh zákona začiatkom marca a Londýn tak mohol spustiť proces brexitu odvolaním sa na článok 50 Lisabonskej zmluvy do 31. marca.