Británia sa vzdala predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2017

Theresa May brexit kabinet

Theresa Mayová, zdroj: TASR

Veľká Británia neprevezme v druhej polovici roka 2017 predsedníctvo v Rade Európskej únie, ktoré mala v tomto období zastávať na základe príslušného rozvrhu.

Oznámenie s týmto obsahom odovzdala britská premiérka Theresa Mayová predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi. Informovala o tom dnes s odvolaním sa na britskú vládu tlačová agentúra Press Association.

Je to ďalší krok suviaci s rozhodnutím z júnového referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Veľká Británia mala v júli 2017 prebrať predsedníctvo od Malty.

Článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý rámcovo upravuje postup pri vystúpení krajiny z EÚ o rotujúcom predsedníctve nehovorí nič.

Zmena v rozhodnutí z roku 2007 výkone a poradí predsedníctva do roku 2020 bude potrebovať jednohlasný súhlas všetkých členských krajín. Je pravdepodobné, že sa témou bude zaoberať blížiaca sa neformálna Rada pre všeobecné záležitosti, ktorá sa v nedeľu a v pondelok schádza v Bratislave.

Zvažovaných možností ďalšieho postupu môže byť niekoľko. Predsedníctvo namiesto Británie preberie jedna z “veľkých krajín EÚ”, prípadne si polročné obdobie medzi sebou rozdelia Malta a Estónsko, ktoré malo pôvodne začať až 1. januára 2018.

Estónsko favoritom

Agentúra DPA v stredu informovala s odvolaním sa na nemenované zdroje, že sa na prevzatí polročného rotujúceho predsedníctva Estónskom dohodli na dnešnom zasadnutí stáli zástupcovia členských krajín EÚ v Bruseli.

Členovia EÚ sa teraz podľa DPA dohodli, že o pol roka dopredu budú posunuté aj predsedníctva všetkých ďalších krajín, nasledujúcich na zozname po Estónsku, a to až do roku 2020, keď túto sériu v prvom polroku neplánovane zavŕši Chorvátsko.

V druhej polovici roka 2020 má predsedníctvo v súlade s doterajším plánom prevziať Nemecko.

Ponúkalo sa aj Maďarsko.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v utorok vyhlásil, že jeho krajina je ohľadne úloh predsedníctva v Rade EÚ pripravená Britániu zastúpiť.

Poukázal v tejto súvislosti na výsledky maďarského predsedníctva v prvej polovici roka 2011, ktoré priniesli “vyslovene pozitívnu spätnú odozvu”, citovala jeho slová agentúra APA.

Mayová v Nemecku a Francúzsku

Oznámenie britskej vlády o zámere vzdať sa šesťmesačného predsedníctva v Rade EÚ bolo zverejnené pred dnešnou pracovnou večerou Mayovej s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou sa stretne prvýkrát od svojho minulotýždňového nástupu do funkcie. Vo štvrtok by mala Mayová rokovať aj s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Stanica BBC v tejto súvislosti poukazuje na vyhlásenie novej britskej premiérky, podľa ktorého je udržanie pevných obchodných väzieb so zvyškom Európy životne dôležité pre zaistenie “úspešných” výsledkov vystúpenia Británie z EÚ.

Nadchádzajúce stretnutia s Merkelovou a Hollandom, s ktorými sa už Mayová zhovárala telefonicky, sú takisto považované za veľmi dôležité, keďže by mali určiť “tón pre dlhé a ťažké vyjednávanie”, komentuje BBC.

Mayová podľa vlastných slov neočakáva, že by sa oficiálne rokovania o vystúpení Británie z EÚ začali do konca tohto roka, keďže musí svoj postup prekonzultovať s vládami Škótska, Walesu a Severného Írska, ako aj s predstaviteľmi podnikovej sféry, priemyslu a ďalších záujmových skupín.