Británia stavia novú vládu, miesto dostanú tváre brexitu

Theresa May brexit kabinet

Theresa Mayová, zdroj: TASR

Theresa Mayová začala skladať svoj kabinet. Traja zo šiestich zatiaľ známych ministrov podporovali kampaň za brexit.

Kvôli blížiacim sa rokovaniam o vystúpení z Únie vznikli dva posty. Vyjednávať podmienky odchodu bude nový minister pre vystúpenie z EÚ a minister pre zahraničný obchod.

„Brexit znamená brexit“

Mayová, ktorá sa po Margaret Thatcherovej stala druhou britskou premiérkou, bola doteraz ministerkou vnútra. V kampani pred referendom podporovala zotrvanie Británie v EÚ len z úzadia.

Odchádzajúci premiér David Cameron počas jeho posledného vystúpenia v parlamente Mayovej poradil, aby sa „pokúsila držať Únie čo najbližšie ako sa bude dať“.

Jej zatiaľ jediné vyjadrenie ohľadom blížiacich sa rokovaní je, že „brexit znamená brexit“.

Minister Boris

Najväčším prekvapením je vymenovanie kontroverzného Borisa Johnsona za ministra zahraničných vecí. Bývalý starosta Londýna a jeden z lídrov kampane za brexit bol dlho favoritom ako nástupca Davida Camerona v premiérskom kresle.

Po tom, ako Johnson vyhlásil, že krajinu z Únie by nemal vyviesť on, málokto očakával, že dostane miesto v novom kabinete. Po jeho vymenovaní za ministra pre BBC povedal, že „v tejto krajine teraz máme veľkú príležitosť spraviť náš vzťah s Európou a svetom veľmi úspešný“.

Ako minister zahraničných vecí však nebude zodpovedný za rokovania o vystúpení Británie z EÚ.

Tím brexit

Tie bude mať na starosti nový osobitý „minister pre brexit“ David Davis. Známy euroskeptik Davis bol tiež členom kampane za brexit. V minulosti zastával post predsedu Konzervatívnej strany či tieňového ministra vnútra.

S Mayovou, ako bývalou ministerkou vnútra, sa často dostával do sporov kvôli ochrane súkromia a informácií. Proti jej zákonom o sledovaní dokonca podnikol právne kroky na súde EÚ.

Druhou novovytvorenou pozíciou vo vláde je minister pre zahraničný obchod. Ním bude ďalší bojovník za vystúpenie z Únie Liam Fox. Fox v roku 2011 odstúpil z postu ministra obrany kvôli tvrdeniam, že dal lobistovi Adamovi Werrittymu príliš veľký prístup k informáciám ministerstva. Po nedávnom referende neúspešne kandidoval za lídra Konzervatívcov.

Overené mená aj nová tvár

Novým ministrom financií bude Philip Hammond. Nahradí tak Georga Osborna, o ktorého služby Mayová nemala záujem. Hammond ako minister zahraničných vecí v Cameronovej vláde, podporoval zotrvanie Británie v EÚ. V minulosti bol aj ministrom dopravy a obrany.

Po Therese Mayovej sa novou ministerkou vnútra stane Amber Ruddová, ktorá doteraz zastávala post ministerky pre energetiku a klimatické zmeny. Ruddová sa do parlamentu dostala iba v roku 2010. V kampani pred referendom bola aktívnou zástankyňou Británie v Únii.

Zatiaľ jediným ministrom, ktorý si udržal svoje miesto, je minister obrany Michael Fallon. Rešpektovaný a skúsený politik bol proti vystúpeniu z EÚ.

Mená ďalších ministrov má nová premiérka oznámiť v nasledujúcich dňoch.