Británia vysvetľuje, že to so zoznamami cudzincov tak nemyslela

migrácia

Líderka Konzervatívnej strany a britská premiérka Theresa Mayová, zdroj: AP Photo/Rui Vieira

„Potvrdzujem, že toto sa nestane, nebudeme žiadať firmy, aby robili zoznamy alebo menovali, zverejňovali, či identifikovali ich zahraničných pracovníkov,“ vysvetľoval pre BBC rádio minister obrany Michael Fellon.

Jeho skoršie vyjadrenia vraj zle pochopili.

Dodal, že všetky informácie od firiem sa použijú výlučne na vytvorenie lepšieho obrazu, nakoľko sa rozličné odvetvia ekonomiky spoliehajú na zahraničných pracovníkov.

Odporný a šialený byrokratický nápad

Nápad prinútiť zamestnávateľov zverejňovať údaje o tom, koľko ne-britských občanov najímajú sa objavil na výročnej konferencii Konzervatívnej strany premiérky Theresy Mayovej, ktorá sa skončila minulú stredu.

Vláda číta hlasovanie o odchode z Európskej únie z 23. júna ako jasný signál od bristkých voličov, že imigrácie je už priveľa.

Premiérka Theresa Mayová minulý týždeň prisľúbila posilnenie suverenity a zvýšenie kontroly nad migráciou. Podľa niektorých pozorovateľov to znamená, že Británia smeruje k „tvrdému“ brexitu, kde je väčšou prioritou obmedzovanie migrácie, než udržanie prístupu k jednotnému európskemu trhu.

Obavy

Tento prístup naráža na kritiku, napríklad zo strany Britskej obchodnej komory, ktorá sa obáva, že to oslabí schopnosť Británia lákať najlepšiu pracovnú silu v globálnom meradle.

Ministerka vnútra Amber Ruddová sa v utorok nechala počuť, že má obavy, aby snaha zastaviť migráciu neviedla k tomu, že pre britské firmy bude zložitejšie zamestnať pracovníkov z tretích krajín.

Vrchný poradca bývalého premiéra Davida Camerona povedal, že krok by mohol zničiť povesť Británie ako otvorenej trhovej ekonomiky.

„Nie je to len tým, že návrh je očividne nechutný: je nenormálne byrokratický,“ povedal Steve Hilton pre Sunday Times

Podľa Ministerky školstva Justine Greening je návrh o informovanosti politikov, aby pochopili, v ktorých oblastiach a častiach krajiny chýbajú pracovné zručnosti.

Pre Televíziu ITV ministerka uviedla, že údaje sa zverejňovať nebudú. „Nebudeme na nikoho ukazovať prstom.“

Pro-európski poslanci mobilizujú proti Mayovej

Téma imigrácie dominovala v referendovej kampaní o vystúpení z EÚ. Mayová potvrdila, že väčšia kontrola ľudí prichádzajúcich do Británie bude vo vyjednávaní o brexite prioritou.

Lídri EÚ však dali jasne najavo, že to nebude možné, ak si chce Británia zachovať v prístup k jednotnému trhu, ktorý britskí podnikatelia považujú za životne dôležitý.

Zákonodarcovia chcú Mayovú prinútiť, aby o negociačnej pozícii dala hlasovať ešte pred začatím formálnych vyjednávaní o odchode z EÚ.

Konzervatívci majú v Snemovni reprezentantov len tesnú väčšinu. Niektorí z pro-európskych členov strany opakovane rokovali s bývalým predsedom labouristov Edom Milibandom o spojenectve, ktoré by mohlo vládu položiť.

Referendum nie je mandátom pre „tvrdý brexit“ a negarantuje ani väčšinu v Snemovni reprezentantov, napísal Miliband na Twitteri.

Dôvera investorov klesá

Okrem politických problémov, stagnuje aj britská ekonomika.

Dva významné podnikateľské prieskumy z 10. októbra ukázali výrazné spomalenie v odvetví služieb.

Ekonomika Spojeného kráľovstva sa síce vyvíjala lepšie ako po júnovom hlasovaní o brexite očakávala väčšina ekonómov – do veľkej miery vďaka optimizmu spotrebiteľov – pondelkové prieskumy však zvýšili obavy pre jej dlhodobý výhľad.

Investorov znepokojuje, že Británia stratí množstvo prednostných obchodných podmienok, ktoré mala v EÚ. Obavy z „tvrdého brexitu“ stlačili minulý týždeň libru na nové 31-ročné minimum oproti doláru.

Konfederácia britského priemyslu a ďalšie skupiny vyzvali vládu, aby nepripustila „skutočne najhoršie“ riešenie.