Británia zvažuje kvóty pre pracovníkov z únie

Zdroj: michaelfallon.org.uk

Minister tvrdí, že niektoré časti Británie sa cítia „obliehané“ stále zvyšujúcim sa počtom pracovnej sily z iných členských štátov. Súčasná britská vláda tak pritvrdzuje v rétorike aj v dôsledku nárastu podpory pre antieurópsky naladenú Stranu nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

Fallon tvrdí, že východné Anglicko je oblasťou, do ktorej prichádza veľa imigrantov. Nepovedal, na ktoré oblasti hospodárstva sa chce vláda zamerať. Podľa nedávnych správ chcel premiér David Cameron obmedziť najmä prílev nízkokvalifikovaných migrantov.

Veľa konzervatívcov sa obáva vplyvu UKIP-u. Strana chce výrazne obmedziť prílev migrantov do Británie, pričom je aj za vystúpenie z Únie. Jej narastajúca popularita znižuje šance konzervatívcov na znovuzvolenie.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnil Observer, by až takmer jedna tretina voličov podporila UKIP, ak by vedela, že kandidát tejto strany môže vyhrať v danom volebnom obvode.

Varovania z Únie

Odchádzajúci šéf Komisie José Manuel Barroso Britániu varuje, že kroky spojené s obmedzovaním prílevu pracovnej sily by boli v rozpore s európskym právom a proti základnému princípu voľného pohybu.

Britský minister tvrdí, že aj keď to bolo v Európe pravidlom päťdesiat rokov, neznamená to, že sa to nemôže zmeniť. „Situácia v Európe sa zmenila. Máme plné právo povedať, že v súčasnosti sa tým potrebujeme zaoberať,“ dodal Fallon.

Fallonove vyjadrenia neostali bez odozvy, pričom pobúrili nielen labouristov, ale aj koaličných Liberálnych demokratov, podľa ktorých tieto tvrdenia boli založené skôr na obavách zo strany UKIP ako na faktoch.

Migráciu chcú obmedziť aj vo Švajčiarsku

Obmedzovanie prílevu migrantov je dôležitou témou aj vo Švajčiarsku. V krajine sa má na konci novembra uskutočniť referendum, ktorého cieľom je znížiť ročný príjem migrantov na 0,2 percenta celkového počtu obyvateľov, teda približne 16-tisíc ročne.

Za iniciatívou stojí environmentálne združenie Ecopop. Od referenda však ľudí odrádzajú biznismeni, podľa ktorých by takéto kvóty poškodili švajčiarsku ekonomiku.

„Je jasné, že iniciatíva Ecopop by bola skutočnou katastrofou pre krajinu,“ povedal pre nedeľnajšie vydanie Sonntags Zeitung Severin Schwan, riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Roche, ktorý je jedným z lídrov opozície voči plánovanému referendu.

„Švajčiarsko je za spoľahlivosť, otvorenosť a inovácie,“ povedal Schwan, pričom vyjadril obavy, že hlasovanie by mohlo krajinu viesť k postupnej izolácii.

Pôjde v v poradí už o druhé antiimigračné referendum vo Švajčiarku za posledných deväť mesiacov. Keďže úspešné februárové referendum zhoršilo vzťahy medzi Švajšiarskom a Úniou, švajčiarski biznismeni a elity sa obávajú, že prísnejšie imigračné opatrenia môžu odradiť investorov a prinútiť firmy, aby odišli.

„Za niekoľko rokov to môže viesť k veľkému nedostatku pracovnej sily v mnohých oblastiach… Ecopop povedie Švajčiarsko priamo do recesie,“ povedal Heinz Karrer, šéf obchodnej lobby Economiesuisse.

Podporovatelia referenda tvrdia, že tlak na švajčiarske prírodné zdroje sa zvyšuje, keďže populácia krajiny narástla od roku 1990 o viac ako 140 percent. V súčasnosti tvoria cudzinci takmer štvrtinu osemmiliónovej alpskej krajiny.