Británia zvažuje poplatok za zamestnanie pracovníka z inej krajiny EÚ

(zdroj: TASR/AP Photo)

Návrh „imigračného poplatku“, ktorý by mal začať Londýn uplatňovať po odchode z Únie, vyvolal množstvo odmietavých reakcií: zamestnávateľov, opozičných liberálnych demokratov, aj predstaviteľa Európskeho parlamentu pre Brexit.

Minister pre imigráciu Robert Goodwill pred britským parlamentným výborom vyhlásil, že podobná prirážka vstupuje do platnosti od apríla pre pracovníkov z krajín mimo EÚ, a vláda zvažuje jej rozšírenie na ľudí z EÚ, po formálnom odchode Británie.

„Je to niečo, čo teraz platí na (pracovníkov z krajín) mimo EÚ. Môže to byť niečo, čo by mohlo platiť aj pre EÚ“, povedal minister.

Otázka migrácie a možnosti Londýna obmedziť príchod pracovníkov z iných členských krajín na britský pracovný trh zohrala veľkú úlohu v minuloročnom referende. Pre premiérku Mayovú je jednou z „červených línií“ rokovaní o vzťahu Británie s EÚ, po formálnom odchode.

Kritika

Britská zamestnávateľská organizácia Inštitút riaditeľov vyhlásil, že prirážka by poškodila firmy závislé na kvalifikovaných pracovníkoch zo zahraničia.

„Táto daň len poškodí rast pracovných miest v čase, keď mnoho firiem žije v neistote“, vyhlásil predstaviteľ organizácie Seasmus Nevin.

„Jednoducho si nemôžu dovoliť dvojnásobné bremeno zvýšených obmedzení, a potom, keď dokážu nájsť vhodného kandidáta, ešte aj dodatočnú prirážku.“

Predstaviteľ EP pre rokovania o Brexite Guy Verhofstadt (ALDE, Belgicko) označil návrh za „šokujúci“. „Predstavte si tie titulky v britskej tlači, ak by to EÚ navrhla pre občanov Británie“, napísal na Twitter.

 

Theresa May plán čiastočne popiera

Hovorkyňa britskej premiérky povedala, že ide len o jednu z možností, ktoré môžu byť brané do úvahy.

„Dôležité je, že sa vláda zameriava na vytvorenie systému, ktorý obmedzí prisťahovalectvo“, povedala.

Liberálni demokrati, proeurópska strana, ktorá bola v predchádzajúcom období (2010-2015) s konzervatívcami v koalícii, označila Goodwillov návrh za „idiotský“.

„Konzervatívci zvykli zastupovať záujmy podnikov. Tie teraz obetovali na oltár populizmu“, povedal Don Foster, ktorý má u liberálov na starosti podnikateľskú politiku.

Nie je to prvý kontroverzný návrh z dielne Mayovej vlády. V októbri ministerka vnútra Amber Rudd navrhla, aby mali firmy povinnosť zverejniť počty zahraničných pracovníkov, ktorých zamestnávajú. Idea však narazila na veľký odpor a bola zamietnutá.