Briti demonštrovali za exit z brexitu

Demonštrácie v Londýne. FOTO: Twitter

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu zúčastnili na pochode ulicami Londýna k budove britského parlamentu, aby vyjadrili nesúhlas s očakávaným vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Akcia podporovaná rockovým hudobníkom a politickým aktivistom Bobom Geldofom sa uskutočnila dva dni pred dnešným prvým hlasovaním dolnej komory parlamentu o zákone upravujúcom brexit, informovala agentúra DPA.

Na základe tejto legislatívy bude môcť vláda podľa vlastného uváženia pretransformovať do národného práva vyše 12 tisíc predpisov EÚ, čo opozícia kritizuje ako zásah do tradičnej deľby moci.

Najväčšia demonštrácia

Organizátori pochodu odhadli účasť na 50 tisíc osôb, pričom ide o najväčšiu demonštráciu proti vystúpeniu z Únie, ktorá bola v Británii zatiaľ organizovaná.

https://twitter.com/Jon_Lee_Proctor/status/906593067024646144

Demonštranti mali na sebe oblečenie vo farbách EÚ – modrej a žltej – a mnohí z nich mávali vlajkami Únie. Niektorí zase niesli veľké transparenty so sloganom „Exit from Brexit“ (Vystúpte z brexitu).

„Chaotický“ odchod

Britský parlament bude navyše v týchto dňoch rokovať o novej legislatíve, ktorá má zrušiť zákon z roku 1972, na základe ktorého sa Spojené kráľovstvo stalo súčasťou Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Následne by mal zákon umožniť transformovať európske predpisy ostatných vyše 40 rokov do národného práva.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/nejasne-pozicie-britov-v-rokovaniach-o-brexite-frustruju-zastupcov-eu/

Labouristi aj jeho líder, Jeremy Corbyn už avizovali, že zákon nepodporia. „Neblokujeme Brexit. Ale to, čo sa snažíme urobiť, je dosiahnuť dohodu, ktorá chráni pracovné miesta a hospodárstvo,“ povedal Corbyn.

David Davis, hlavný vyjednávač britskej vlády o Brexite následne uviedol, že ak budú poslanci hlasovať proti návrhu o Brexite, bude to viesť k „chaotickému“ odchodu z Európskej únie.

„Britskí obyvatelia nehlasovali za zmätok a ani Parlament by to nemal robiť,“ doplnil Davis.

Záverečné hlasovanie sa očakáva v utorok ráno.