Briti počkajú na Rím a potom ohlásia odchod

brexit

Britská premiérka Theresa Mayová, zdroj: TASR /AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Britská premiérka Theresa Mayová oficiálne požiada o odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie 29. marca. Informovala o tom agentúra Reuters.

Mayová podľa Reuters listom požiada o aktiváciu článku 50 Lisabonskej zmluvy, čím spustí proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Aktiváciou článku sa začnú dvojročné rokovania medzi Londýnom a Bruselom.

Pôvodne sa špekulovalo, že Mayová spustí proces už minulý týždeň, po tom, čo zákon o brexite definitívne schválili obe komory britského parlamentu.

Nakoniec padlo rozhodnutie počkať až na čas po summite v Ríme 25. marca, kde si 27 členských štátov pripomenie 60. výročie podpisu Rímskych zmlúv a prijme tzv. Rímsku deklaráciu o základných východiskách budúcej podoby európskeho projektu.

Summit koncom apríla

Predseda Európskej rady Donald Tusk na sociálnej sieti Twitter ohlásil, že do 48 hodín od podania britskej žiadosti o odchod z EÚ rozpošle zvyšným 27 členských štátom EÚ návrh spoločnej pozície Únie pri rokovaní o brexite.

 


Zvolá na túto tému summit, ktorý sa odohrá až po Veľkej noci, 29. apríla.

“Musíme spraviť všetko preto, aby bol brexit čo najmenej bolestivý pre EÚ,” uviedol Tusk. Za prioritu pri rokovaniach označil dosiahnutie istej a jasnej dohody, ktorá bude prospešná pre občanov, firmy, členské štáty, aj medzinárodných partnerov EÚ.

Keď sa lídri členských štátov zhodnú na spoločnej pozícii pri rokovaniach, udelia hlavnému vyjednávačovi za EÚ Michelovi Barnierovi mandát na začiatok vyjednávania. Britský rokovací tím povedie tamojší minister pre brexit David Davis.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas potvrdil, že eurokomisia bola o dni spustenia brexitu informovaná vopred a je pripravená na rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.

“Áno, boli sme informovaní vopred. Sme pripravení na začiatok rokovaní. Čakáme na list, keď už vieme, že príde 29. marca,” vyhlásil dnes Schinas.