Briti tvrdia, že nemusia prísť so sumou pre finančné vyrovnanie

Michel Barnier a David Davis počas tlačovej konferencie po šiestom kole rokovaní. FOTO: TASR/AP/Virginia Mayo

Európska únia súhlasila s tým, že Veľká Británia nemusí prísť s konkrétnym číslom ohľadom finančnej dohody o odchode z EÚ skôr, než sa rokovania posunú do ďalšej fázy, teda k diskusii o obchodnej dohode. Uviedol to v nedeľu britský minister pre brexit David Davis.

Davis v rozhovore pre televíziu Sky News povedal, že Británia súhlasila s požiadavkou EÚ na postupnosť rozhovorov, teda najprv dohoda o rozvode, a potom o budúcich vzťahoch.

„Povedali sme – v poriadku. Urobíme túto postupnosť, ale nepredstavujte si, že na konci bude mať číslo alebo vzorec (pre finančné vyrovnanie). Dostaneme sa k tomuto procesu, ale predtým, ako prejdeme do ďalšej fázy, nebudete mať žiadne číslo ani vzorec. Prijali to,“ tvrdil Davis.

EÚ chce mať jasno

Jeho slová sú v rozpore s vyhlásením európskeho vyjednávača pre brexit Michela Barniera, ktorý tento týždeň po stretnutí s Davisom upozornil, že EÚ potrebuje mať jasno, pokiaľ ide o predstavu Británie o jej finančných záväzkoch voči bloku.

Zároveň zdôraznil, že bez jasnej predstavy o tzv. účte za rozvod, nebudú môcť lídri EÚ na summite 14. – 15. decembra oznámiť, že na rokovaniach sa dosiahol dostatočný pokrok na to, aby prešli do ďalšej fázy. Tou je diskusia o budúcich obchodných vzťahoch.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/rokovania-o-brexite-sa-hybu-pomaly/

Britská premiérka Theresa Mayová zase uviedla, že nemôže ponúknuť EÚ presné číslo ohľadom finančnej dohody, kým jej vláda nevie, aké budú vzťahy oboch strán po brexite.

Brexit bez dohody by ublížil hlavne Britom

Obe strany hovoria, že sú pripravené aj na to, že nedosiahnu „žiadnu dohodu“. Barnier to minulý týždeň zopakoval v rozhovore pre francúzsky týždenník Journal du Dimanche.

Brexit bez dohody by mohol do roku 2020 znížiť hrubý domáci produkt (HDP) Británie o približne 16 miliárd libier (18,10 miliardy eur), čo zodpovedá zhruba dvom percentuálnym bodom. Vo svojej správe to skonštatovali nezávislí experti z inštitútu Oxford Economics. Negatívny vplyv brexitu na rast hospodárstva bude v prípade Británie aspoň 10-krát väčší ako v prípade Nemecka, Francúzska alebo Talianska.

Podľa Barniera EÚ navrhla, aby Británia zostala v colnej únii i na spoločnom trhu. Dodal, že tento variant je pre EÚ ešte stále možný. Britská vláda však podľa neho uprednostnila odchod z jednotného trhu a colnej únie a želá si zachovať len obchodnú dohodu.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/barnier-ziadne-obchodne-vztahy-site-na-mieru-britanie-nebudu/

Konzervatívci chcú tvrdý brexit

Theresa Mayová čelí v Británii stupňujúcemu sa tlaku zo strany konzervatívnych i labouristických poslancov, ktorí ju kritizujú za to, ako vláda zvláda rokovania s Európskou úniou o brexite.

40 poslancov britskej Dolnej snemovne z vládnej Konzervatívnej strany súhlasilo s podpísaním listu, v ktorom jej vyjadrujú nedôveru – je to o osem podpisov menej, než je potrebných pre voľby nového vedenia. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na britské noviny Sunday Times.

Medzitým britské noviny Mail on Sunday informovali o existencii údajného tajného listu, v ktorom ministri Boris Johnsonom a Michael Gove vyzývajú Mayovú, aby presadzovala tvrdý brexit a aby prípadné prechodné opatrenia prestali platiť 20. júna 2021.