Britská hrozba veta rozpočtu je veľmi nebezpečná

„Potenciálne sa dostávame do nebezpečnej slepej uličky,“ uviedol Fabian Zuleeg, hlavný ekonóm bruselského think-tanku European Policy Centre (EPC) na adresu výsledkov minulotýždňového summitu. „Otázkou je, čo sa stane v novembri a čo v decembri,“ dodal.

Na 22. – 23. novembra je totiž naplánovaný mimoriadny summit o novom rozpočtovom rámci na obdobie 2014 -2020 a na 13. – 14. decembra zasa riadny summit, na ktorom by lídri mali prijať finálnu správu o ďalších krokoch pri prehlbovaní integrácie.

Avšak dohoda na budúcom rozpočte EÚ je podľa Zuleega na novembrovom summite veľmi nepravdepodobná, pretože britský premiér David Cameron bude čeliť obrovskému pokušeniu využiť veto.

Ako ďalej vysvetlil už nie je veľa priestoru na škrty, na ktorých trvá Spojené kráľovstvo. A lídri okrem toho nemajú už vôľu robiť ústupky britskému premiérovi.

„Cameron chce diskusiu o integrácii eurozóny využiť na prerokovanie vzťahov Veľkej Británie a zvyšku Európy a rozpočet, je jednou z oblastí, na ktorú sa v súčasnosti zameriava. Takže ak nedosiahne požadovanú mieru škrtov, nedosiahne ochranu pri vlastných zdrojoch, rabate a dohodu na všetkých ďalších veciach, ktoré položil na stôl, aká bude odpoveď Británie? Myslím si, že v súčasnosti je najpravdepodobnejšie veto,“ vysvetlil Zuleeg.

Ak sa lídri nedohodnú v novembri, neznamená to automaticky, že viac šťastia budú mať v decembri. Podľa Zuleega EÚ môže rok 2012 uzavrieť bez dohody na viacročnom rozpočte.

To môže ovplyvniť aj diskusiu o riadení v eurozóne, čo je v súčasnosti zásadnou otázkou.

Zrušenie novembrového summitu

Analytik Janis A. Emmanouilidis z EPC zašiel ešte ďalej a myslí si, že kancelárka Angela Merkelová možno rozhodne o zrušení novembrového summitu, ak bude Cameron trvať na tom, že bude vetovať akýkoľvek návrh, ktorý by neznamenal zmrazenie výdavkov.

Ak novembrový summit zrušia, decembrový potom podľa Emmanouilidisa nebude dostatočne ambiciózny. Poukázal, že táto politická kríza prichádza v čase, keď sa dlhová kríza v eurozóne pomaly stabilizuje vďaka dlhopisovému programu Európskej centrálnej banky a výraznému zníženiu rizika, že niektorá krajina z eurozóny odíde.

Riziká však podľa jeho slov pretrvávajú a dôvera sa môže vytratiť veľmi ľahko.

Ako príklady uviedol krehký stav európskeho bankového sektora, nedostatok odpovedí na španielsku otázku či pretrvávajúcu grécku krízu. Okrem toho hospodárska a sociálna situácia sa zhoršuje v mnohých štátoch a na vzostupe je nacionalizmus, populizmus, politický extrémizmus a separatizmus.

Poukázal aj na niekoľko znepokojivých znakov, ktoré vyplynuli z minulotýždňového summitu – strata odhodlania pri tvorbe bankovej únie, tendencie opúšťať už prijaté rozhodnutia a zaujímanie vyčkávacej taktiky.