Britská vláda predstavila stratégiu brexitu. Nič nové v nej nie je

Davis

Minister pre brexit David Davis, zdroj: TASR

Vládny dokument, takzvaná biela kniha (white paper), má ujasniť plány a strategické ciele počas rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Obsahuje dvanásť „princípov“, vrátane kontroly migrácie, obchodných vzťahov či „vlastných zákonov“.

V parlamente ju včera predstavil minister pre brexit David Davis.

Nič nové

Británia sa bude usilovať o „nové pozitívne a konštruktívne partnerstvo“ s Európskou úniou. Cieľom je dosiahnuť „čo najpriateľskejšiu dohodu“, ktorá prinesie úžitok obom stranám, povedal Davis.

77 stranový dokument potvrdzuje to, čo premiérka Theresa Mayová uviedla vo svojom prejave v januári: Británia odíde zo spoločného trhu, získa kontrolu nad migráciou a bude sa snažiť dosiahnuť novú obchodnú dohodu so zvyšným 27-členným blokom.

Čítajte aj: Brexit podľa Mayovej: Chceme len obchod

Vydaním bielej knihy sa vláda tiež snaží zmierniť neistotu v súvislosti s brexitom a uchlácholiť opozíciu, ktorá sa sťažuje na nejasnosti ohľadne odchodu z Únie a nedostatok informácií.

Málo konkrétne

Podľa opozície však dokument „nič nehovorí“ a vláda ho predstavila bez možnosti adekvátne ho preskúmať.

Často sa v ňom vyskytujú výrazy ako „priateľská dohoda“ či „hladký prechod“, do detailov však biela kniha nezachádza. Konštatuje len, že budúce vzťahy sa vykryštalizujú počas rokovaní.

Nešpecifikuje ani budúce pravidlá pre migrantov, čo je kľúčová oblasť pre väčšinu stúpencov brexitu.

S chybami

Prekvapením je len tabuľka na strane 32, podľa ktorej majú ľudia pracujúci vo Veľkej Británii v súčasnosti nárok až na 14 týždňov plateného voľna.

brexit

Ide však o chybný údaj, ktorý podľa vlády vznikol pri prepočítavaní štatistických dát. Pracujúci v Británii majú v skutočnosti nárok na 28 dní dovolenky.

Chyba môže byť výsledkom unáhleného dokončovania dokumentu, na ktorom sa podľa dostupných metadát pracovalo ešte o 4:15 nadránom pred jeho vydaním. Údaj už medzitým vláda upravila.