Britské agentúry hlásia nedostatok pracovníkov, vinia z toho brexit

Pracovná agentúra. FOTO BasPhoto/Shutterstock

Nedostatok pracovníkov pre britských zamestnávateľov sa v júli zhoršil. Spôsobil to najmä odchod občanov Európskej únie po minuloročnom rozhodnutí o brexite.

Takto situáciu hodnotí strešná organizácia náborových agentúr Konfederácia pre nábor a zamestnanosť (REC).

Minulý mesiac dostupnosť pracovníkov klesla najprudšie za posledný rok a pol.

Málo pracovníkov a neistí zamestnávatelia

„Tie časti ekonomiky, ktoré sú najviac závislé od európskych pracovníkov sú pod ešte väčším tlakom, keďže veľa z nich sa vrátilo domov,“ vyhlásil riaditeľ REC, Kevin Green.

„Zamestnávatelia nemajú ťažkosti len s náborom najlepších a najšikovnejších. Majú problém obsadiť pozície ako kuchár, vodič alebo pracovník v sklade.“

Problém pociťuje najmä Londýn, kde nábor rastie pomalšie, než vo zvyšku Británie.

„Sektor finančných služieb, čo je kritická súčasť londýnskeho trhu práce, neprijíma nových pracovníkov zvyčajným tempom. Zamestnávatelia váhajú kvôli neistote, ktorú spôsobuje brexit,“ vysvetlil Green.

Nominálne mzdy stúpajú, reálne však môžu klesnúť

Súčasný nárast dopytu po pracovníkoch sa vyrovnal nárastu z mája, ktorý bol najvyšším za dva roky. To tlačí nástupné platy stálych zamestnancov smerom hore najvyšším tempom za posledných 20 mesiacov. Hodinová mzda pre krátkodobých pracovníkov sa tiež zvýšila.

Toto zvýšenie platov sa podľa REC nepremietlo do nárastu miezd podľa širších ukazovateľov. Tie pozorne sleduje Bank of England a podľa nich sa rozhoduje, kedy zvýši úrokové sadzby, ktoré sú v súčasnosti rekordne nízke.

Podľa oficiálnych čísel mzda (vrátane bonusov) po započítaní inflácie za 3 mesiace pred spomínaním májom klesla o 0,7 percent oproti predchádzajúcemu roku. Ide o najväčší pokles od roku 2014.

Vláda sa musí vzdať svojho cieľa

Výkonný riaditeľ think-tanku Open Britain James McGroy hovorí, že vláda potrebuje dať jasne najavo, že občania EÚ sú stále vítaní. Open Britain lobovalo za zotrvanie Británie v EÚ a teraz presadzuje čo najužšie vzťahy s úniou.

„Začal by som tým, že sa vzdá svojho škodlivého a nedosiahnuteľného cieľa znížiť čistú migráciu na desiatky tisíc,“ povedal McGroy.